Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.09.2022
Přesný čas: 09:49 Svátek: Zlata Zítra: Andrea

MARKOVY OSOBNÍ FOTOGRAFIE JSOU SONDOU DO MUZIKANTSKÉ DUŠE JAZZMANŮ

článek vytvořen 16. 01. 2014, přečetlo si ho 2596 lidí

Trutnov - V souvislosti se šestnáctým ročníkem festivalu Jazzinec byla včera večer v přízemí městského úřadu zahájena městskou galerií pozoruhodná a inspirativní výstava černobílých fotografií proslulých jazzových muzikantů i herců Patricka Marka, kterou autor nazval Hodně zblízka!
Název neodkazuje k žádným detailům, ale, jak upozornil fotograf, většinu fotek pořídil „dvacítkou“ objektivem nebo tak zvaným rybím okem, tedy hodně zblízka. Marek nevystavuje v Trutnově poprvé, ale jeho aktuální expozice je koncipovaná jinak. „Už tady byly výstavy, které ukazovaly muzikanty v nejhezčích záběrech. Teď jsme se rozhodli to udělat jinak, ukázat život kolem muziky, zákulisí a podobně,“ řekl zakladatel a pořadatel Jazzince Tomáš Katschner.A skutečně. Fotografie sice také zachycují muzikanty při hře, ale důraz je kladen spíše na zákulisí krátce před či po koncertě, záběry z šaten či chodeb a podobně. Velmi sugestivně například působí snímek rumunského saxofonisty Nicolase Simiona, kterého Marek vyfotil, když se modlil v kostele, těsně předtím, než tam vystoupil. Zajímavé bylo podle autora rovněž focení populární herečky Chantal Poullain rybím okem.

„Když řeknete ženě, že ji fotíte rybím okem, tak jí pak fotku nesmíte ukázat. Vyfotil jsem ji a ona řekla: „Ukaž.“ Moc se mi nechtělo, protože jsem si myslel, že bude chtít fotku vymazat. Nakonec jsem jí fotku ukázal a Chantal se líbila,“ vzpomíná fotograf, který do svého hledáčku dostal také herce Karla Rodena, známého tím, že se nerad fotí a také jedním incidentem s fotografem nejmenovaného deníku, který se stal před několika lety.„S Karlem Rodenem se znám několik let a u něj na zámku mám každý rok výstavu. On sice nemá rád fotografy, ale mě vzal na milost. Roden je velmi citlivý člověk a navíc velký nadšenec do jazzu,“ prozradil Marek, který vystavené snímky považuje za osobní. Ve svém životě potkal spoustu světových jazzových muzikantů, s nimiž se dobře zná. Ty také zachytil, jak uvedl, ve velmi osobní poloze. „Patrick je typ fotografa, který má u muzikantů otevřené dveře. Nikdy však fotografie nezneužívá,“ poznamenal Katschner, jenž Markovi při vernisáži věnoval svou vlastní fotografii.

Na ní je fotograf zachycen za stolem ředitele školy v Turecku s portrétem prezidenta nad hlavou. „To jsem si hrál na ředitele školy v Turecku,“ přiznal Marek, spolupořadatel výstavy Jazz World Foto, která bude poprvé prezentovaná jako soutěž v Trutnově zřejmě na začátku dubna při letošním Jazzinci. Nynější Markova trutnovská výstava nabízí jakýsi průřez snímků za poslední čtyři roky. Na fotkách jsou takové jazzové hvězdy jako například Randy Brecker, Laco Deczi, Bobby Watson, Sonny Rollins či Victor Bailey.„Je spousta fotografů, kteří mají techniku, umějí zaznamenat záběry a udělat pár hezkých fotek. Patrick umí udělat příběh, přenést emoci, kterou má muzikant, a ukázat jeho vnitřní mikrosvět. Je to člověk, který má jazzovou muziku rád a přistupuje k ní hodně otevřeně. Podle mě nejlépe umí zblízka fotit Bohdan Holomíček, který se dostane mezi jakoukoliv komunitu, a lidi si rychle nakloní na svou stranu. „Bohdan“ v jazzu je Patrick,“ dodal Tomáš Katschner. Výstava Patricka Marka potrvá do 14. března.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena