Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:53 Svátek: Nela Zítra: Blažej

ÚŘADU PRÁCE ŠÉFUJE BÝVALÝ KRIMINALISTA, TEĎ BY RÁD ZKROTIL NEZAMĚSTNANOST

článek vytvořen 15. 01. 2014, přečetlo si ho 5107 lidí

Trutnov - Aby se bývalý kriminalista stal ředitelem úřadu práce, není příliš obvyklé. Trutnovské kontaktní pracoviště této instituce je však v tomto smyslu výjimkou. Václav Staněk (46), který mu šéfuje teprve několik měsíců, strávil třiadvacet let u policie a „krotil“ pachatele trestných činů. Nyní by rád zkrotil nezaměstnanost, která je nejvyšší v hradeckém kraji.
„Vím, že je to běh na dlouhou trať a nebude to jednoduché. Myslím si ale, že postupnými kroky by mohlo dojít ke zlepšení situace,“ říká odhodlaný ředitel, který je ve funkci od začátku července minulého roku. Podle něj je příčinou vysoké nezaměstnanosti v okrese, jejíž míra koncem prosince byla devět procent, zejména konec tradičního textilního průmyslu v regionu. „Za posledních dvacet let se změnila struktura regionu. Byl tady textilní průmysl, který zaměstnával velké množství lidí. Ten ale skončil, a to se muselo někde odrazit,“ uvádí.

Textilní fabriky se v Trutnově a okolí bourají a jak tvrdí ředitel, není za ně adekvátní náhrada, až na pár výjimek. V současné době se zaměstnanost v okrese opírá především o strojírenský a elektrotechnický průmysl, ale pracovních míst je méně, než by si ředitel úřadu práce představoval a rád by to změnil. „Je potřeba podpořit zaměstnavatele, a to nejen z evropských programů. V posledních třech měsících jsme vytvořili skupinu, která se věnuje monitoringu zaměstnavatelů, jejich trendům, vývoji a chceme být každý den ve styku s personálními odděleními firem kvůli vytváření volných pracovních míst,“ vysvětluje.Zaměstnavatelé však nemají povinnost volná místa úřadu práce hlásit. Proto je ředitel Staněk odhodlán změnit komunikaci s firmami. „Je to dlouhodobější proces, ale věříme, že se to povede. Vytvořená skupina má dobré ohlasy ve firmách, které oceňují, že se o situaci u nich někdo začal systémově zajímat i s výhledem do budoucnosti. Chceme také spolupracovat se školami, protože v posledních letech jsou utlumené učňovské obory,“ nastiňuje své představy ke změně ředitel Staněk, který v minulosti prošel pestrou profesní dráhou u policie.

V roce 1989 nastoupil trutnovský rodák u policie v Hradci Králové a pak pracoval na obvodních odděleních ve Vrchlabí a v Hostinném. V roce 1991 přešel do Trutnova na kriminálku, kde později působil jako zástupce šéfa a pak vedoucího prvního oddělení. Jeho kariéra pokračovala v Hradci Králové. Později zakotvil v Praze na policejním prezídiu a dělal šéfa Odboru obecné kriminality ČR.

„Postupně i v policejní práci přišly chvíle, kdy jsem začal přemýšlet, co dál, co budu dělat v budoucnosti. Přemýšlel jsem dva roky a v létě 2012 jsem se rozhodl u policie skončit. Po dovolené jsem se zaregistroval na úřadu práce, a nevěděl jsem, co budu dělat,“ vrací se do minulosti Staněk, který vystudoval elektrotechnickou školu, pedagogiku, psychologii a nástavbu na právnické fakultě.

„Brzy jsem zjistil, že sehnat místo, zvláště pak v trutnovském regionu, není jednoduché. V říjnu 2012 se naskytlo volné místo na Státním úřadě inspekce práce. Dostal jsem se na odbor nelegálního zaměstnávání,“ doplnil. Pak se uvolnilo místo ředitele úřadu práce a od 1. července minulého roku Václav Staněk tuto funkci vykonává.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena