Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 16:59 Svátek: Nela Zítra: Blažej

A BUDE HŮŘ, TVRDÍ ŽENA BEZ PRÁCE. OKRES TRUTNOV JE NA ŠPICI NEZAMĚSTNANOSTI

článek vytvořen 10. 01. 2014, přečetlo si ho 4498 lidí

Trutnov - Být první, to je například vytoužená meta pro sportovce. Rozhodně se to ale netýká nezaměstnanosti. První nelichotivou příčku koncem minulého roku v Hradeckém kraji držel trutnovský okres, kde bylo bez práce devět procent obyvatel. „A bude hůř. Rok od roku se v zimním období nezaměstnanost zvyšuje. Bude to tak i na konci letošního roku,“ předpovídá Jana Krčmářová z Trutnova.
Ta ještě loni na konci září minulého roku pracovala v jedné nejmenované místní firmě jako skladnice. Pak však onemocněla a musela skončit. Nyní je už sice zdravá, ale o práci už nezavadila. „Měla jsem nějaké úspory, už ale docházejí,“ řekla nám na prahu vchodu do budovy úřadu práce.V závěru loňského roku bylo na Trutnovsku bez práce 7324 lidí, z toho 3424 žen. Je to o 872 uchazečů o práci více než ve stejném období roku 2012. Přibylo také nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých. Těch bylo 468, tedy o 41 více než v předchozím roce. Pro tuto skupinu uchazečů měl úřad práce 109 volných míst. Celkem bylo k dispozici 527 volných pracovních míst.

Na jedno pracovní místo „stálo“ ve frontě 13,9 uchazeče. A jaká byla míra nezaměstnanosti u pěti měst v Hradeckém kraji. Devět procent Trutnov, 7,4 Hradec Králové, 6,9 Náchod, 6,4 Jičín a 5,9 procenta Rychnov nad Kněžnou. Vypadá to tak, že koncem ledna se situace ještě zhorší. Na zvýšenou nezaměstnanost má podíl především absence sezónních prací.„To se říká každý rok,“ myslí si čerstvě nezaměstnaný Karel Urbánek z Trutnova, „a to při tom nemrzne a pro práci venku nejsou úplně špatné podmínky. A vidíte, stejně to nerozhoduje.“ Prognózy odborníků však pro nejbližší budoucnost nejsou z hlediska nezaměstnanosti úplně pesimistické. V průběhu dalšího půl roku se totiž očekává růst ekonomiky, tak by se mohl počet lidí bez práce snížit.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Ilustrační foto

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena