Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 09:39 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

I ODLOŽENÉ PŘÍPADY MAJÍ ŘEŠENÍ, V GALERII UFFO JE „DETEKTIVEM“ MALÍŘ JOSEF BOLF

článek vytvořen 06. 01. 2014, přečetlo si ho 2417 lidí

Trutnov - Jeho malby bývají někdy označovány za depresivní, on sám za mistra smutku a deprese. Současný nejzajímavější český malíř Josef Bolf (42), laureát ceny Osobnost roku 2010, nyní představí své dílo v Galerii Uffo. Jeho výstava Odložené případy bude zahájena vernisáží zítra v 18 hodin.
Autor nejčastěji používá techniku malby, kresby či americké retuše. Kombinace malby s kresbou představuje pro Bolfa způsob autoterapie. U tvorby tohoto výjimečného malíře se často skloňují deprese, melancholie, ponurost světa a životů, samota. V jeho díle se nepochybně odrážejí i vnitřní běsy. I když jeho „temné“ obrazy nejen s podivnými dětmi v podivném prostředí mohou působit na diváka ponuře a tísnivě, nenechávají ho v klidu a přitahují ho přímo magicky.Bolf pocity nejistoty, úzkosti a ohrožení přenáší na plátno, a tím se s nimi vyrovnává. „Stejně jako epizody seriálu, jehož jméno jsem si vypůjčil, jsou i jednotlivé obrazy jaksi odložené. Každý byl součástí jiné série, trochu i jiného období, dohromady dávají nezvyklou skupinu, zároveň se však témata a atmosféra přelévají z jednoho do druhého,“ říká autor.

Vrací se také na místa, která na něj měla jako na dítě nebo adolescenta výrazný vliv. Fotografuje je a porovnává s vlastními vzpomínkami. Jde o práce, které se zabývají pamětí a jejími individuálními deformacemi. „Dalo by se říct, že se přes vizuální zkušenosti pokouším zorientovat ve světě, ve kterém se pohybuji,“ uvádí.Malíř Josef Bolf studoval na pražské AVU u Jiřího Načeradského, Vladimíra Kokolji a Vladimíra Skrepla. V roce 1995 absolvoval stáž v Kongsthögskolanu ve Stockholmu a v následujícím roce na Akademie der Bildenden Künste ve Stuttgartu. Účastnil se mnoha výstav, byl nominován a získal řadu grantů a stipendií. Jeho výstava potrvá v Uffu do 11. února.


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: archiv Josefa Bolfa

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena