Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 28.01.2023
Přesný čas: 18:02 Svátek: Otýlie Zítra: Zdislava

PROVOZ NOVÉ LANOVKY NA SNĚŽKU DNES SLAVNOSTNĚ ZAČAL, AŽ NA VRCHOL ALE KABINKY CESTUJÍCÍ NEVYVEZLY

článek vytvořen 20. 12. 2013, přečetlo si ho 4609 lidí

Trutnov - Nová lanová dráha z Pece pod Sněžkou na nejvyšší český vrchol je v provozu. Dnes svezla první cestující, i když zatím jen ve spodním úseku z Pece na Růžovou horu. Horní úsek totiž bude v provozu až po schválení drážní inspekce. Prvními cestujícími byli poslední žijící nosič nákladu na Sněžku Helmut Hofer a bývalý prezident Václav Klaus.


Zpráva o tom, že až na Sněžku se hned v první den nepojede, stovky obyvatel Pece a pozvané hosty překvapila, ale nerozladila. “Předpokládám, že teď hned po svátcích dokončíme všechny inspekční zkoušky a po novém roce začneme s provozem horního úseku. Všechno ale záleží samozřejmě na počasí,“ slíbil starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Pro Pec je otevření lanovky velmi významná událost. Začátek provozu měl proto slavnostní ráz, na který přijela i řada významných hostů. „Pec defacto stojí a padá se Sněžkou a samozřejmě s lanovkou. Ta je už šedesát dva let součástí historie města. Pro nás je to něco jako Eiffelova věž pro Francouze,“ přiznal Tomášek.

Novostavba výrazně změnila charakter lanovky. Už při příchodu k dolní stanici, která nevypadá jako stará dřevěná bouda, ale jako moderní budova s prostorným bistrem a toaletami odpovídajícími 21. století. „Navíc je proti té původní o sto padesát metrů níž, cestující už k ní nemusejí absolvovat tak náročný výstup,“ připomněl ředitel lanovky Jiří Martinec.

Největší rozdíl pocítí cestující takříkajíc přímo na trati. „Dvoumístné otevřené sedačky nahradily čtyřmístné uzavřené kabiny, což cestujícím nabízí značný komfort, z kabinek je luxusní výhled. Jízdní doba se navíc zkrátila na polovinu. Dříve jsme na Sněžku jezdili asi pětadvacet minut, nyní pojedeme až na vrchol asi čtvrt hodiny,“ vysvětlil Martinec. „Při první jízdě novou lanovou dráhou jsem byl unešený. Nečekal jsem to, že je to takový zážitek, nádherný pocit, ticho, nádherně z kabiny vidíte a máte pocit, že se vznášíte,“ hlásil starosta Tomášek. Navíc odpadá přesedání na Růžové hoře. Kdo chce jet na Růžovou horu, může z kabinky vystoupit, kdo chce až na vrchol, prostřední stanicí jen projede.

Kapacita se ale nezměnila. Zůstala zachovaná jako u staré lanovky na 250 lidech za hodinu, což někteří lidé kritizovali. Mezi nimi i bývalý prezident Václav Klaus. „Všichni milovníci Krkonoš si tuto stavbu zasloužili. Je to neuvěřitelné vítězství, že ta zelená ideologie úplně nezvítězila. Teď už jen můžeme přát, aby lanovka dobře fungovala a panu starostovi, aby se tak v průběhu desetiletí podařilo kapacitu aspoň ztrojnásobit,“ prohlásil těsně před slavnostním přestřižením pásky.

Lanovka stála přes 300 milionů korun, z toho tři čtvrtiny financovala Evropská unie a úvěr ve výši 85 milionů korun bude splácet investor - město Pec pod Sněžkou. „Nikoliv však ze svých příjmů, ale z provozu a výdělků lanové dráhy,“ upozornil starosta Alan Tomášek.


Stavbu provedla stavební firma BAK Trutnov a lanovkářská firma Leitner. Původně měly novou lanovku dokončit až příští rok v březnu. Práce ztěžovaly drsné klimatické podmínky. "Většina prací byla v první zóně národního parku. Většina materiálu byla vynesena ručně či vrtulníky. Harmonogram byl mnohdy načasovaný na minuty," řekl generální ředitel BAKu Dušan Čížek.

Přesto je nakonec lanovka zprovozněná s předstihem. „V tuto chvíli se nám podařilo stavbu zkrátit o čtyři měsíce, což nám umožnilo zaměstnat naše zaměstnance, kteří jsou rok a půl defacto bez práce, a dát šanci tomu, že se nám podaří už nyní vydělávat peníze, které potřebujeme na dovybavení a vícenáklady, které jsou s tím spojené,“ dodal starosta Pece Alan Tomášek.


Nová lanovka sice přinese větší komfort a úsporu času, ale jízdné na ní bude dražší. Jízdenka nahoru bude stát 210 korun, zpáteční 390 korun. Turisté ubytovaní v Peci budou mít na Kartu hosta slevu na jízdném 20 procent. Tento víkend pro ně ale bude jezdit zdarma. Mimo provoz bude lanovka v pondělí 23. prosince a na Štědrý den, znovu bude otevřena ve středu 25. prosince.

PŘIPRAVUJEME VIDEOFOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto a Video: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena