Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 28.01.2023
Přesný čas: 17:48 Svátek: Otýlie Zítra: Zdislava

V ELEKTRONICKÉ AUKCI BY LIDÉ HLAVNĚ NEMĚLI PRODĚLAT, ŘÍKÁ STAROSTA

článek vytvořen 27. 11. 2013, přečetlo si ho 2415 lidí

Trutnov - Uspořit asi čtvrtinu nákladů se povedlo těm, kteří se zúčastnili minulé úterý elektronické aukce plynu a elektřiny. Průměrná úspora u elektřiny dosáhla 23,72 % a u plynu 27,1 %. „Předem garantovaná úspora 15 % byla dosažena a výrazně překročena u plynu, v případě silové elektřiny se výše úspory bude u každého trochu lišit podle tarifu, který využívá,“ hodnotí trutnovský starosta Ivan Adamec.


E-aukce (elektronická aukce)
- online výběrové nákupní řízení na dodavatele
  energie, probíhají v elektronické aukční síni
- trvá 60 až 90 minut, je anonymní
- vyhrává ten, kdo nabídne nejvýhodnější cenu
- velká konkurence snižuje cenu energie
- dodavatelé vidí jen nejnižší nabídnutou cenu a
   tu se snaží snížit, aby zakázku získali
Trutnovanům totiž pomohla zprostředkovat účast v aukci právě místní radnice. „Věděli jsme, jak někteří lidé v minulosti naletěli různým spekulantům. Chtěli jsme lidem pomoci, aby se lépe mohli orientovat na trhu s plynem a elektřinou a zároveň jim dát šanci bojovat s majoritním postavením ČEZu,“ vysvětluje starosta Adamec.

Jestli je úspora dosažená v aukci, dostatečná nebo zda očekával vyšší, nechtěl komentovat. Určitě ji ale považuje za výraznou. „Neslibovali jsme přesný výsledek, ale možnost. Hlavní je, že by na tom lidé neměli prodělat proti současnému stavu. Když se podíváte na ta čísla, tak si myslím, že by se i ti kteří se neúčastnili na tím mohli aspoň zamyslet. Uvidíme, jestli to zaujme, třeba se příště zase lidé přijdou podívat,“ říká Adamec.Průběh elektronické aukce sledovali někteří online na videoplátně přímo v sále městského úřadu.

Podle radnice se aukce u silové elektřiny týkala 234 odběrných míst a hodnota současného odběru byla 4,6 milionu korun. Soutěžilo se o několik různých tarifů, průměrně bylo dosaženo téměř 24procentní úspory. V případě plynu se jednalo o vyšší současnou hodnotu, tj. 5,7 milionu korun, a dosáhlo se také větších úspor. Průměrná úspora u 125 odběrných míst, která se aukce zúčastnila, činí 27,1 %.

Kromě výrazné úspory v elektronické aukci se povedlo Trutnovanům získat zdarma i administrativní a právní servis. Veškerou agendu související s převodem za ně totiž vyřídí organizátor elektronické aukce společnost A-Tender.

FOTOGALERIE ZDE

(pac, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena