Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 28.01.2023
Přesný čas: 16:49 Svátek: Otýlie Zítra: Zdislava

LANOVKOU NA SNĚŽKU DNES JEZDILY SUDY S PIVEM, LIDÉ SE V NÍ SVEZOU 20. PROSINCE

článek vytvořen 18. 11. 2013, přečetlo si ho 5209 lidí

Trutnov - Zátěžovými zkouškami tento týden vrcholí stavba nové lanovky z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu. Například dnes se testovala spodní část lanovky pivními sudy. Pokud ověřování dopadne dobře, nebude spuštění lanovky do provozu nic bránit. První lidé by se „kabinkou“ měli svézt ještě před Vánoci - 20. prosince.

Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek(vlevo)  a ředitel lanovky Jiří Martinec při "pivním" testu lanovky.

Ve čtyřmístných kabinkách se dnes odpoledne vozilo pivo Paroháč z Luční boudy. Do každé kabinky technici umístili šest sudů, což o něco přesahuje váhu, kterou kabinky budou běžně vozit. „Ověřuje se tím, jestli je vše správně vyprojektováno, spočítáno a nastaveno. Právě teď se zrovna provádí kontrola brzd a pohonu,“ vysvětlil ředitel lanovky Jiří Martinec. Při zkoušce na Sněžce foukal vítr, takže před novináři lanovka v plné zátěži nebyla. Zkoušelo se jen na spodní části mezi Pecí a Růžovou horou. Při nejvyšší možné zátěži může být najednou na trati 15 kabinek ve spodní a 17 ve vrchní části.

Moderní lanovka se bude testovat až do konce listopadu. „Zkoušky budou probíhat ještě určitě několik dní. Nejsou to poslední zkoušky, těch testů je ještě mnoho, systémy lanovky jsou složité. Pak bude požádán drážní úřad o vydání povolení do předčasného provozu, který by probíhal celou zimu,“ uvedl Alan Tomášek, starosta Pece pod Sněžkou, která je majitelem lanové dráhy.

 

Stavební firma BAK, ve sdružení s italskou firmou Leitner (dodavatel technologie), dokončila stavbu s velkým předstihem. Takže místo plánovaného března 2014 se první cestující lanovkou svezou zřejmě ještě před vánočními svátky. „Pokud by vše šlo tak, jak jsme nyní naplánovali, tak 20. prosince bychom chtěli udělat první oficiální jízdu pro místní občany a pro ty, kteří se na stavbě podíleli. A v sobotu 21. a neděli 22. prosince chceme pozvat lidi, aby přijeli do Pece pod Sněžkou, pokud se tady ubytují, budou mít jízdu na Sněžku zdarma,“ upřesnil Alan Tomášek. Ostrý provoz by začal v pondělí 23. prosince.

Lanovka by měla celkem stát zhruba 300 milionů korun. Pec pod Sněžkou získala na stavbu lanovky evropskou dotaci 230 milionů korun, dalších zhruba 70 milionů korun by měla hradit z úvěru. Kabinky nahradily dosavadní otevřené sedačky pro dva pasažéry. Hodinová kapacita lanovky ale po domluvě s ochránci přírody zůstane na 250 lidech. Ročně lanovkou až na vrchol vyjede kolem 100 tisíc turistů.
FOTOGALERIE Z TESTŮ LANOVKY ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena