Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 14:49 Svátek: Nela Zítra: Blažej

TROJÚDOLÍ V KRKONOŠÍCH INSPIROVALO TŘI MALÍŘE, OBRAZY ZDOBÍ GALERII DRAKA

článek vytvořen 21. 10. 2013, přečetlo si ho 2634 lidí

Trutnov - Nikdo z nich se v Krkonoších nenarodil. Přesto se trojúdolí s obcemi Horní Albeřice, Dolní Albeřice a Dolní Lysečiny stalo pro trojici umělců velkou výtvarnou inspirací. Díla řádové sestry Marie Alexie - Ludmily Kazdové, Miloše Úlehly a Jana Splídka, která na výstavě Obrazy z trojúdolí zachycují toto krásné nejvýchodnější údolí Krkonoš, lze vidět v Galerii draka do 26. listopadu.


„V červenci jsem připravovala v trojúdolí
akci Oživlá místa paměti, jejíž součástí byly obrazy řádové sestry Marie Alexie, Ludmily Kazdové. Tehdy tam byl také archivář Pavel Zahradník a společně s ním jsme se domluvili na výstavě v Trutnově. Přestože výchozím bodem byla Ludmila Kazdová, měla jsem dojem, že by byla škoda nevyužít prostor v Galerii draka pro prezentaci více obrazů od malířů, kteří v trojúdolí malovali,“ vzpomíná na první krok k výstavě kurátorka Tamara Nováková.

Právě obrázky řádové sestry Kazdové patří k ozdobám expozice. Její silné, dramatické, syrové a autentické dílo je zaměřené na neopakovatelnou atmosféru krajiny v trojúdolí. „My jsme se o jejím jméně dozvěděli až při přípravě této výstavy. Přivdala jsem se do rodiny chalupáře Josefa Nováka. Jako jednu z prvních věcí jsem chalupě našla obrázky malované temperami. Dozvěděla jsem se z okolí, že je malovala nějaká jeptiška. Moc se mi líbily, tak jsem je zapaspartovala a od roku 1980 visely u nás na chalupě,“ uvedla Jana Zoubková, matka kurátorky Novákové.Kazdová vstoupila do řádu Nejsvětější svátosti v 19 letech, tedy v roce 1935. V řádu setrvala až do smrti v roce 2006, kdy měla 90 let. Od konce 50. let pracovala ve Státním statku a pomáhala budovat Charitní domov kongregace sester Nejsvětější svátosti na hranici Dolních a Horních Albeřic v bývalé německé škole. Přitom se ve volných chvílích věnovala malování.

Dalším vystavujícím je Miloš Úlehla. Tak jemu učarovala krajina a chalupy v tomto koutě Krkonoš. Kuriozitou je, že jeho práce jsou vystaveny teprve podruhé. Poprvé to bylo před 105 lety v Kyjově. Právník Úlehla od vánoc 1946 jezdil s rodinou do Horních Albeřic, kde s manželkou spisovatelkou koupil, jako mnoho dalších, prázdnou chalupu po vysídlených německých obyvatelích v rámci tak zvané spisovatelské akce.„Když moji prarodiče přišli do Krkonoš, tak si přinesli naprosto nepoužitelnou výbavu na život v horách. Živili se intelektuální prací, neměli žádné zkušenosti s chalupařením. Nicméně se jim podařilo se v oblasti ukotvit a společensky ho povznést. To nám - jejich potomkům - umožňuje údolí přijímat a milovat,“ řekla Kateřina Brožová, vnučka Miloše Úlehly.

Častým motivem realistických maleb třetího vystavujícího chalupáře a grafika Jana Splídka z Mladé Boleslavi byly Dolní Lysečiny, zejména bezprostřední okolí bývalého lysečinského mlýna. „Táta byl výtvarník, který tvořil různými technikami, jako například linoryty, monotypy, akvarely, olejomalby, perokresby a podobně. Maloval nejen v Krkonoších, ale i v Českém ráji. Za 50 let v Krkonoších vytvořil množství obrázků a pohledů,“ představuje jeho tvorbu dcera Vlasta Valentová, která jezdí do Krkonoš od roku 1948. „Obrázky připomenou současné generaci místa i chalupy, které už mnohdy dnes neexistují,“ dodává.


FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena