Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:46 Svátek: Nela Zítra: Blažej

DAMOKLOVA MEČE NEZAMĚSTNANOSTI SE LIDÉ BOJÍ, JEJÍ MÍRA JDE POMALU NAHORU

článek vytvořen 11. 10. 2013, přečetlo si ho 2174 lidí

Trutnov - „Je to stále stejná písnička. Od jara přes léto je práce vždycky víc, teď už se to celou zimu bude jenom zhoršovat,“ myslí si na chodbě úřadu práce pětapadesátník Mirek, který strávil léto na brigádě na stavbě. „Práci mám ještě tak na čtrnáct dní, tak jsem se na úřad práce přišel podívat, jestli tady pro mě něco není. Jsem ale dost pesimista,“ dodal.
Za poslední tři měsíce včetně dvou prázdninových nedošlo v nezaměstnanosti v trutnovském regionu k nějakým výrazným výkyvům. Přesto je Trutnovsko v počtu lidí bez práce na předposledním místě, hned za hradeckým okresem. Koncem září bylo bez práce 6822 lidí, z toho 3438 žen a 486 absolventů a mladistvých. To je o 88 více než v srpnu a o 45 více než v červenci.Míra nezaměstnanosti dosáhla koncem minulého měsíce 8,3 procenta, v srpnu 8,2 a v červenci 8,1. S blížící se zimou má tedy stoupající tendenci. V září se na úřad práce nově přihlásilo 833 uchazečů o zaměstnání, k dispozici bylo 532 volných pracovních míst. V minulých měsících bylo sice pracovních míst méně, ale zároveň bylo méně nově hlášených uchazečů o práci.

Na zvyšující se nezaměstnanost má vliv zejména útlum sezónních prací běžný v podzimních a zimních měsících, a to především ve stavebnictví. Ty by se měly znovu rozjet v jarních měsících. Hodně firem také uzavřelo smlouvu se svými zaměstnanci na dobu určitou a ti se pak ke konci roku dostávají do evidence úřadu práce. „O práci se samozřejmě bojím. Naše firma už v nedávné minulosti, když byla krize na vrcholu, propustila několik lidí. Snad to teď bude lepší,“ doufá Anežka M. z Trutnova.Koncem srpna ztratil práci tesař Adam K. Štěstí, ale nakonec stálo na jeho straně. Hned začátkem září potřebovala jedna firma tesaře, tak už má stabilní pracovní místo. „Tesařině se věnuji pětadvacet let a troufám si tvrdit, že ji ovládám dobře. Zaměstnavatel mě vyzkoušel a řekl, že se o místo už bát nemusím. Nezbývá, než mu věřit, I když vím, že zima může být pro tento obor krušná,“ poznamenal.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena