Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 26.07.2021
Přesný čas: 21:49 Svátek: Anna Zítra: Věroslav

HOROLEZEC JAN ČERVINKA VYLEZL NA ŠTAFLE A ŘEKL, ŽE MÁ DCERU MISS MAKALU

článek vytvořen 21. 09. 2013, přečetlo si ho 3051 lidí

Trutnov - Je mu třiaosmdesát a je stále čiperný a v kondici. Jako nic ve čtvrtek na vernisáži své výstavy Okamžiky z historie československého expedičního horolezectví vystoupal legendární horolezec a fotograf Jan Červinka v Galerii Domu tisku na vrchol štaflí, aby se s početným publikem podělil o své zážitky s horolezeckých výprav.
Hned na úvod návštěvníky pobavil nevšední historkou. „Rád bych v této souvislosti moc poděkoval své ženě, která mě podporovala v horolezeckých aktivitách. I když byla v pokročilém těhotenském stavu, tak se mě nesnažila zastavit. Odjížděl jsem v lednu na expedici Makalu a v březnu, když jsem byl v horách, porodila dceru Hanku - Miss Makalu,“ řekl Červinka a prozradil, že dceři tu přezdívku dali horolezci, kteří s ním expedici absolvovali.Výstava v Domě tiskuzahrnuje četné fotografie, dokumenty o horolezeckých expedicích i o náročných výstupech na horské velikány, kterých se Červinka účastnil. „Nejstarší černobílé fotografie na výstavě jsou z roku 1955. Barevné snímky jsou vytvořené z diapozitivů,“ nastínil horolezec a připomenul, že jde už o jeho dvanáctou výstavu fotografií s horolezeckou tematikou. Expozice připomíná pozapomenutou historii horolezeckých expedic.

Červinka upozornil, že za minulého režimu bylo složité vycestovat do zahraničí na výpravy. I když tehdejší vláda horolezce podporovala, aby jejich prostřednictvím zviditelnila republiku, nijak jim výjezd neulehčovala. To ostatně v katalogu, který je na výstavě k dispozici, potvrzuje i autorka textu, americká publicistka Juliet D. Golden. „Horolezci se kromě přípravy museli podílet i na praktických záležitostech nezbytných pro úspěch celé výpravy. Museli zařizovat víza a povolení ke vstupu na daná území a také řešit problémy s úřady v komunistickém Československu,“ napsala.Její slova podtrhl Červinka, když uvedl, že právě on měl značné problémy, aby ho tehdejší režim pustil do zahraničí. „Nebyl jsem v komunistické straně, měl jsem příbuzné v západním Německu, později mně emigrovaly dvě sestry do Kanady a do Švýcarska, takže moje kvalifikace na výjezd byla mizivá. Vždy se za mě musel někdo zaručit.“

Výstava v Domě tisku, která potrvá do 19. listopadu, je sice příliš nahuštěná materiály, ale je koncipovaná přehledně. Kromě Červinkových fotografií si zde lze prohlédnout i snímky dalšího velikána československého horolezectví Víléma Heckela. Mimo to jsou tu také zaznamenány výstupy, kterých se Červinka zúčastnil. Mezi nimi stojí za pozornost expediční prvovýstupy v pohoří Hindúkuše v Afghánistánu a Pákistánu. Dále na pákistánský Karákóram, několik expedic na Makalu, jehož vrchol má 8482 metrů, potom na severní Manáslu v Nepálu, na Mount Everest tamtéž, na aljašský „kopec“ Mount McKinley, na Aconcaguu v Andách a na další proslulé a horolezci vyhledávané horské velikány.Výstupům na štíty však předcházely několikaměsíční přípravy a často se při cestách improvizovalo. Zatímco západní horolezci se dopravovali na místo letadly, čeští museli náklaďáky zdolávat náročný terén v odlehlých končinách i v přeplněných městech. „Právě s náklaďákem jsem při expedicích jezdil,“ vzpomíná Červinka, který několikrát unikl smrti. Například v roce 1967 po úspěšném dobytí vrcholu Tirič Mír v Pákistánu doprovázel Heckela při výstupu na blízký vrchol Diz Zom, kde chtěl Heckel fotografovat. „Červinka si ale při sestupu z Tirič Mír nedopřál nutnou přestávku na odpočinek,“ uvádí publicistka Golden.

To se mu málem stalo osudný, protože kvůli extrémnímu vyčerpání ho postihlo selhání plic, tedy stav ohrožující jeho život. Ten mu zachránil lékař výpravy a pneumolog Zdeněk Vlč. Horolezec Červinka měl odjet také na tragickou výpravu na Huascarán v Peru, kde v roce 1970 po ničivém zemětřesení skončilo pod lavinou čtrnáct horolezců včetně Heckela, který Červinku do Peru lákal. „Červinka musel odmítnout, protože slíbil účast na později neúspěšné expedici na karakoramský Haramoš,“ dodala Golden.FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena