Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:18 Svátek: Igor Zítra: Olivie

NA KRAKONOŠOVĚ NÁMĚSTÍ UŽ JSOU LÍPY. V DOSPĚLOSTI BUDOU PĚT METRŮ VYSOKÉ

článek vytvořen 20. 08. 2013, přečetlo si ho 4859 lidí

Trutnov - Zasazením řady stromů před spořitelnou spěje k závěru letošní rekonstrukce Krakonošova náměstí. Po zbourání arboret je novou zelení v historickém centru lípa (latinsky Tilia tomentosa Silver Globe). „Je to speciálně šlechtěný druh právě pro městské prostředí, takže kvete jinak než normální lípy, celkově se chová jinak než jiné lípy. Předpokládaná výška v dospělosti je kolem pěti metrů,“ prohlásil Lumír Labík z Technických služeb, které opravu centra provádějí.

Nové stromy vysadili pracovníci Technických služeb na náměstí v pondělí

Lípy budou mít v dospělosti asi tři metry široké kulovité koruny, kvete v červnu a červenci žlutými květy, které silně voní. V Trutnově už jsou stejné stromy vysazené u Uffa. Podle odborníků jde o vhodný druh pro stromořadí do alejí, ulic a náměstí.

Jenže některým lidem se zdá, že lípy nejsou tak úplně vhodným stromem pro náměstí. „Kdo trochu myslí, dovede si představit, jak bude náměstí s takovým stromořadím v budoucnu vypadat. Kromě padání listí na podzim je zde ještě zaručeno žluté sněžení z květů,“ napsal Miroslav Šafařík, předseda trutnovského Klubu seniorů. Odborníci v tom ale problém nevidí. „Lípa je listnatý strom jako každý jiný. Listí z něj padat samozřejmě bude, holt se bude muset zamést,“ řekl Labík.

Další stromy se budou sázet u kašny, ale až příští rok. O tom, jaký druh to bude, zatím není rozhodnuto. Obměna náměstí tak brzy skončí. Zbývá už jen dodělat povrchové úpravy a zapustit do země stojan pro vánoční strom. „Chceme, aby to bylo hotové do konce prázdnin. Zbrzdit by to mohl jedině archeologický průzkum, který se na náměstí ještě provádí,“ dodal Lumír Labík.


V jámě nad kašnou probíhá archeologický průzkum. Pak tam bude zapuštěný stojan pro vánoční strom.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek


čtěte také:
NÁMĚSTÍ SE VRÁTÍ KE VZHLEDU BEZ ARBORET. BYLA JEN SMETIŠTĚM A VEŘEJNÝMI ZÁCHODY

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena