Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 13:29 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

STŘÍBRNÝ KLAUDA: BYL JSEM NAŠTVANÝ NA SEBE, ŽE JSEM MOHL ZAČÍT PRACOVAT DŘÍV

článek vytvořen 03. 08. 2013, přečetlo si ho 1902 lidí

Trutnov - Stříbrnou medaili získal na mistrovství Evropy amatérů v thajboxu trutnovský fighter Jakub Klauda. Po volném losu v prvním kole a skalpu Bulhara Alexandera Markova prohrál dvacetiletý český bojovník v portugalském Lisabonu souboj o titul s ruským bijcem Andreyem Toftem.
Reprezentant z trutnovského oddílu Highlanders vyrazil na Pyrenejský poloostrov na svůj první velký šampionát. S přáním získat „placku“. „S trenéry jsme na to dřeli celý měsíc,“ vyprávěl krkonošský fighter. Do dějiště mistrovství přiletěl s naším národním týmem v pondělí, ale jeho kategorie do 86 kg se představila v ringu až v závěru týdne. „Takže jsem si zašel i na pláž,“ líčil s úsměvem. Štěstí se na něj usmálo také při losu, protože pro první kolo dostal volno. I když právě to, jak dlouho čekal na svůj zápas, se mu málem stalo osudným.Jeho prvním soupeřem byl Bulhar Alexander Markov, který měl mezi provazy odbojováno sedmdesát zápasů. Jakub nastupoval ke svému jubilejnímu dvacátému souboji. „Nebylo to ono, dost slušně jsem se trápil, než jsem se do toho dostal,“ popisoval zápas a prohodil, že bylo dobré, že Bulhar patřil mezi papírově snadnější protivníky. „Jinak jsem taky klidně mohl vypadnout už v prvním zápase, kdybych měl třeba jiný los.“ Ale to se nestalo. Druhé a třetí kolo souboje se odehrávalo v jasné režii trutnovské mlátičky. „Dobře jsem kombinoval, začal jsem se víc prosazovat v klinčích a tím jsem to vyhrál,“ řekl.

Jakub Klauda byl ve finále, do kterého se z druhé strany probojoval Rus Andrey Toft. Ten si nejprve poradil s Bělorusem Piotrem Ramankevichem a poté vyřídil i Ukrajince Stanislava Stadnychenka. „Vůbec jsem o něm nic nevěděl, ani jsem nebyl na jeho zápasech. Poprvé jsem ho viděl, až když jsem šel do ringu,“ sdělil k ruskému soupeři. On sám mohl být před bitvou o titul v klidu, medaili měl přeci už zajištěnou. „Když už tam ale jdeš, máš chuť to vyhrát. S tím jsem také na Evropu přijel, abych se utkal s nejlepšími soupeři a prodal to, co jsem natrénoval.“

Do ringu však vkročil trošku nepřipravený, protože místo plánované hodiny do zápasu mu pořadatelé sdělili, že za deset minut se začíná. „Moje příprava tak byla dost krátká, což se na tom začátku podepsala. V prvním kole jsem dost vyčkával, netlačil jsem ho. On měl takový K-1 styl, tvrdé nohy. Byl o trošku menší, ale udělanější. Silný soupeř,“ popisoval Jakub. Od poloviny druhého kola však přebral iniciativu a ve třetím kole Rusa už přebil tlakem. „Po tom třetím kole jsem si opravdu myslel, že by to mohlo dopadnout, ale pak zvedli ruku jemu.“

Jak se cítil? „Chvíli jsem byl zklamaný, ale pak jsem byl spíš naštvaný na sebe, že jsem mohl už víc pracovat v prvním kole,“ přiznal Jakub. Je ale zvláštní, že dva ze čtyř finálových rozhodčích byli Rusové. Česká výprava zvažovala podání protestu, nakonec však od tohoto kroku upustila. „Asi bychom stejně neuspěli, protože tady ty národy, Rusové a Bělorusové, pak udělají to, že si třeba sednou ve dvaceti lidech do ringu, zabarikádují ho a nemůže se zápasit,“ prozradil Jakub něco ze zákulisí tvrdého sportu.

O šampionátu trutnovský fighter hovořil jako o dobré zkušenosti a rád by se takhle „ven“ ještě párkrát podíval a zkusil zabojovat o nějaké cennější kovy. Třeba prý na mistrovství světa. „Chtěl bych také poděkovat všem, kteří mě podporují, hlavně trenérům Radkovi Horákovi, Tomáši Matouškovi, klukům z oddílu, rodině, přátelům a jedné mé velké fanynce,“ usmál se.V Lisabonu Jakub „Huhla“ Klauda uzavřel sezonu. Teď si dá čtrnáct dní oraz a pak do toho skočí znovu. V Trutnově budou mít soustředění a od září začínají galavečery. Tím nejprestižnějším pro bojovníky z místního oddílu bude samozřejmě listopadová domácí Highlanders night. „Beru to jako takový můj osobní vrchol, protože loni jsem se nemohl zúčastnit kvůli zranění,“ naznačil Jakub.

FOTOGALERIE

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Kusý

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena