Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:52 Svátek: Jan Zítra: Ivan

OBRAZY CHARLESE MAYERA ZDOBÍ NEJEDNU DOMÁCNOST. A NYNÍ I MUZEUM

článek vytvořen 19. 07. 2013, přečetlo si ho 3629 lidí

Trutnov - V Muzeu Podkrkonoší je k vidění tvorba krajináře Charlese Mayera. V názvu expozice je sice uvedeno „zapomenutého malíře“, v českých domácnostech jsou ale stovky jeho obrázků. Jeden vlastní dokonce i Karel Gott.


Ojedinělá expozice se začala rodit zhruba před dvěma lety. Historik Ondřej Vašata se pustil do pátrání po umělci, o kterém toho moc známo nebylo. „Donedávna jsme sice věděli, že v Trutnově žil, ale z dalších věcí toho moc nebylo. Nevěděli jsme například dokdy tady žil, kdy se narodil a kdy zemřel, nebo proč v Trutnově po druhé světové válce zůstal,“ říká historik Vašata. Právě on objasnil, kdo to vlastě byl Charles Mayer, proč v Trutnově zůstal i po druhé světové válce (celé jeho příbuzenstvo bylo odsunuto) a jeho další životní osudy.

Při pátrání v archivech se navíc ukázalo, že Mayer v rodném městě nikdy neměl výstavu. Jeho obrazy má přitom doma řada lidí ve východních Čechách. „Jsou jich stovky, možná i tisíce, byl to velmi výkonný malíř. Jeden jeho obraz má i Karel Gott a jeden by měla mít rovněž naše první dáma Ivana Zemanová. Jeho díla jsou také v zahraničí,“ tvrdí Ondřej Vašata.Uměleckou pracovitost Charlese Mayera potvrdila i jeho dcera a známá herečka Carmen Mayerová. „Byla to vlastně tatínkova obživa. Nabízel své obrázky v restauracích, na ulicích, prostě nabízel, kde se dalo. Ale ne vždycky se dařilo,“ připouští. Jako krajinář ale většinou uspěl. Lidé si od něj rádi nechali malovat Krkonoše, na odbyt šly i jeho obrázky francouzské Riviéry, kde několik let žil. Možná i vy máte doma jeho obrázek, aniž to tušíte. Mohli jste ho podědit po svých rodičích či prarodičích.

Muzejní expozice ukazuje v padesáti dílech jakýsi průřez Mayerovou tvorbou. Část tvoří soukromé sbírky, část poskytla Carmen Mayerová, některé obrazy jsou přímo ze sbírek muzea. „Ve výstavě jsou některé obrazy, které důvěrně znám, protože je mám celý život. Ráda jsme je pro výstavu půjčila, takže teď mám v bytě holé zdi. Viděla jsem tady ale i obrazy od soukromých dárců, které mi nepatří. Hodně dlouho jsme je neviděla, ale mám je v paměti a důvěrně je znám, protože jsem s tátou trávila hodně času. Jenže lety se ty obrazy z mé paměti vymazaly. A teď je najednou vidím tady na výstavě a poznávám je,“ přiznává Mayerová.Sama už ale ve sbírání obrázků svého otce nepokračuje. „Už se mi jich spousta vrátila, ale už doma nemám místo. Poslední obrázek mi dcera Terezka koupila na Vánoce, když točila v Náchodě televizní dokument Tajemství rodu. Bylo to tátovo Moře. Ale navíc už opravdu nemám místo,“ tvrdí Mayerová. O to víc byla dojatá při červnové vernisáži Mayerovy výstavy. Kromě pohledu na obrázky atmosféru ještě umocnili lidé, kteří si malíře osobně pamatovali. „Znal jsem ho jako malý kluk. Zaujal mě nejen poklonami a sundáváním baretu, když nás potkal s maminkou na ulici. Doma jsme měli asi pět až sedm obrazů, takže jsem k jeho dílům měl určitý vztah. Byly pro mě vzorem, v mládí jsem Mayerovy obrazy kopíroval,“ říká známý trutnovský malíř Miloš Trýzna.

Najít důvody pro „zapomnění“ tak výborného krajináře jako Charles Mayer není zas tak těžké. Aspoň při pohledu na Mayerův životopis, jak ho sepsal historik Ondřej Vašata. Umělec totiž v Trutnově v meziválečném období v Trutnově nežil. V letech 1943 až 1963 tady žil, ale s poválečným režimem si do oka zrovna moc nepadl. V roce 1963 navíc emigroval. „Nebyl tehdy v žádném svazu, nepublikoval. Prostě odešel s tou generací,“ vzpomíná Carmen Mayerová.FOTOGALERIE Z VÝSTAVY ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek


CHARLES MAYER (1897 - 1973). ZAPOMENUTÝ MALÍŘ TRUTNOVSKA
Trutnovský rodák Charles Mayer byl velice uznávaným malířem s mezinárodní zkušeností i pohnutým a zajímavým životním osudem. Bydlel v Trutnově s přestávkami od narození až do šedesátých let 20. století, takže jeho obrazy a obrázky zdobí nejednu domácnost. O to smutnější je fakt, že za svého života v Trutnově prakticky nevystavoval. Tento dluh vůči Mayerovi splácí právě tato výstava. V umělcově tvorbě převažují motivy z oblíbené Francie i Trutnovska. Výstava potrvá do 22. září.

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena