Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 16:30 Svátek: Lenka Zítra: Petr
českozpívá

MOTORKÁŘI NA VALKÝRIÍCH MEZI SEBOU VYBRALI PENÍZE PRO VYPLAVENOU RODINU

článek vytvořen 30. 06. 2013, přečetlo si ho 4091 lidí

Trutnov - Silné stroje, vyjížďky po kraji, zábava, odpočinek, ale také pomoc potřebným. Tak vypadal víkendový sraz motorkářů - příznivců Hondy Valkyrie, Choppra a cruisra. Součástí tradičního setkání byla výjimečná finanční sbírka pro povodněmi zasaženou rodinu Sukových z Rudníku - Javorníku.


Na pátý ročník srazu, který je souběžně připomínkou výročí otevření restaurace Borneo v Mladých Bukách, dorazilo asi pět desítek strojů z Česka i zahraničí. V jasné převaze byly Hondy Valkyrie. „Je to jediná japonská motorka vyráběná několik let ve Spojených státech, navíc unikátní šestiválec. Bylo jí vyrobeno velmi málo kusů, takže vlastně co motorka, to originál,“ vysvětlil Luboš Valenta, prezident českého Valkyrie Riders Cruiser Clubu.

Unikátní motorky (jejichž cena na rozdíl od jiných neklesá, ale stoupá) ukázali také při krátké zastávce na Krakonošově náměstí. „Není to klasická motorkářská akce, ale spíš setkání pro lidi, kteří mají čopry a tříkolky. Nejsme žádní janci, spíš starší usedlejší páni. Na motorkách nezávodíme, ale kocháme se. Máme rádi stroje plné chromu a doplňků, je to naše hobby a srdcová záležitost,“ přiznal Valenta.

 

Na trutnovském náměstí mezi sebou vybrali peníze pro rodinu Pavla Suka, kterou zasáhla v neděli 2. června blesková povodeň. „Je to rodina se třemi dětmi, voda jim tam udělala obrovské škody, peníze od nás jsou aspoň malá náplast,“ řekl Valenta. Částku ale upřesnit nedokázal. “Sbírali jsme to spontánně mezi sebou do krabičky, ale nepočítali jsme to. Nevíme, jestli tam bude deset nebo patnáct tisíc. Pro tu rodinu to bude překvapení,“ prohlásil Valenta.

Výtěžek motorkáři předali přímo před domem, který byl před měsícem vodou obklopený ze všech stran. Z jedné strany k němu stoupala voda z koryta Javornického potoka, z druhé strany se valila ze svahu a po silnici. „Když jsem k domu jel podívat poprvé, tak mě to trochu zarazilo. Jel jsem pořád do kopce a ptal se sám sebe, jak tady může být něco zaplaveného? Nenapadlo mě, že by se i v Javorníku mohlo něco stát,“ divil se Valenta.Nevěřil tomu ani třiačtyřicetiletý javornický občan Pavel Suk. Nikdy předtím něco podobného v okolí svého domu nezažil. „Potok se rozlil už nahoře, kde se ucpaly mosty. Většina toho tekla po svahu a po silnici, bylo to jako vodopád. Nikdo to nečekal. Z naplavenin jsme dělali narychlo svodnice, aby to vše neteklo skrz barák,“ popsal.

Teď hlavně suší vnitřek doma, chystá se udělat nové podlahy. „Motorkářům za peníze moc děkujeme. Každá koruna,“ řekl a pozval je na čerstvě upečenou bábovku. A pochválil všeobecnou solidaritu mezi lidmi. „Už dřív jsme dostali jeden drobný dar od neznámého dárce a od paní starostky Javorníku v Jeseníku. Materiálně nám na začátku při prvním úklidu pomohla obec,“ dodal.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena