Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 15:40 Svátek: Igor Zítra: Olivie

NEJVÍC PENĚZ NA SOCHU RÝBRCOULA DALY PEKÁRNY. CELKEM PŘISPĚLO DESET FIREM

článek vytvořen 20. 06. 2013, přečetlo si ho 3637 lidí

Trutnov - Už počátkem května radnice oznámila, že umístění sochy Rýbrcoula do kruhové křižovatky u Teska nebude stát město ani korunu. Potřebnou částku téměř 750 tisíc korun totiž kompletně zaplatí místní firmy. Nyní město veřejně představilo firmu, která dala největší příspěvek - akciovou společnost Pekárny a cukrárny Náchod. Poskytne 300 tisíc korun.
Celkem městu na zkrášlení kruhového objezdu přispělo deset sponzorů. „Někteří věnovali tisíce či desetitisíce, jiní dokonce statisíce. Pekárny daly největší částku,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec poté, co včera s vedením podniku slavnostně podepsal sponzorskou smlouvu.

„Zatím jsem Trutnovu neposkytl moc sponzorských darů. Přece jen jsem byl dosud víc spjatý s Náchodem, nyní se přesuneme více sem. Máme tu sedmdesát procent naší výroby. Křižovatka s Rýbrcoulem je navíc blízko naší továrny. Rýbrcoula bychom také rádi měli jako jakousi neoficiální regionální značku na našich potravinách,“ řekl dlouholetý šéf pekařského koncernu Josef Franěk.


Ivan Adamec a Josef Franěk při podpisu sponzorské smlouvy

Na sochu kromě pekáren přispěly i další místní firmy: Kasper Kovo, BAK stavební společnost, Autostyl, MUDr. Jiří David, Atip, New Dilac, VAK Trutnov, Grund a Xantipa Agency. Zaměstnanci společností ZPA Smart Energy, Atrium Upa Valley, ABB, Siemens a TE Connectivity mezi sebou například vybrali 21 tisíc korun. „Není běžné, aby se firmy a město shodly na takovém záměru, jakým je Rýbrcoul v kruhovém objezdu,“ chválil starosta. Připustil dokonce, že privátních peněz je víc, než je na sochu potřeba. „Nemohli jsme přece dárce odmítat a říkat jim, že o ně nestojíme. Teď se s nimi musíme domluvit, jak s přebývajícími penězi naložit,“ dodal Ivan Adamec.

Rýbrcoula už nyní chystají v umělecké slévárně HVH v Horní Kalné. Model připravila trutnovská sochařka Paulina Skavova. Třímetrová bronzová socha Rýbrcoula, postavy spojované s vládcem hor Krakonošem, bude stát na uprostřed kruhového objezdu na Krkonošské od 19. září.


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

čtěte také: RÝBRCOUL, PODLE AMATÉRSKÉHO BADATELE JAROSLAVA REJMANA POHANSKÝ BŮH HOR


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena