Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:49 Svátek: Igor Zítra: Olivie

OTTO ŠTEMBERKA DOSTAL KULTURNÍ CENU MĚSTA. KONEČNĚ!, ŘEKL JEHO KAMARÁD

článek vytvořen 11. 06. 2013, přečetlo si ho 3034 lidí

Trutnov - Nedávno avizované se včera stalo skutkem. Otto Štemberka, zakládající člen a předseda občanského sdružení Trutnov - město draka, převzal Kulturní cenu města Trutnova. Stal se tak v pořadí už čtyřiadvacátým oceněným, který od roku 1991 prestižní plaketu získal.


Pro zopakování: město se rozhodlo udělit cenu Štemberkovi za významný přínos k obohacení kulturního života ve městě a za významný podíl na rozšíření novodobého turistického zájmu o město a jeho historii i mytologii. Jinými slovy: cenu má za neúnavné oživování dračích pověstí všelidovými dračími slavnostmi a dalšími originálními akcemi, které přitahují pozornost místních, ale i lidí z dalších českých či polských měst.

„Teprve díky sdružení Trutnov - město draka většina našich spoluobčanů objevila nebo poznala poklad našeho města - pověsti související s jeho založením. Pořadatelé dračích slavností navíc dokáží nadchnout pro aktivní účast v programu slavností i školy a školky, a to dokonce nejen z Trutnova,“ chválil starosta města Ivan Adamec, který cenu při malé slavnosti předával. Štemberka navíc zásadně přispěl ke vzniku unikátní dračí galerie, kterou už navštívilo přes 3500 lidí.


Kulturní cenu předal Štemberkovi trutnovský starosta Ivan Adamec.

Oslovení hosté při včerejší slavnosti ve Staré radnici byli rádi, že Štemberka kulturní cenu dostal. „Co na to říct? Konečně! Nepřekvapuje mě to, ta cena mu patří a je jedno, jestli ji má Václav Havel nebo Otto Štemberka. Jsou to stejné případy, svobodní lidé, kteří dělají svoje koníčky, baví je to, mají o tom široké povědomí a je to znát,“ shrnul Luboš Rafaj z agentury Dobrý den, který se s Ottou poznal před třiceti lety v Litomyšli. „To ještě s drakem neměl nic společného,“ usmál se.

Rovněž kolegové ze sdružení předsedu hodně uznávají. „Myslím, že Otta mezi trutnovské osobnosti patří. Je pracovitý, má dobré nápady a dokáže je realizovat,“ řekl Petr Kotyza, při dračích slavnostech představitel bájného Albrechta z Trautenberku. „Oťas je hlavně výborný kamarád, chytrý člověk s bezva nápady. Z ocenění pro něj máme obrovskou radost,“ dodal Zdeněk Semerád.ŠTEMBERKA: V POČÁTCÍCH JSME NA KULTURNÍ CENU NEMYSLELI
Když řeknu: Antonín Just, Miloš Trýzna, Vladimír Wolf nebo Václav Havel. Co ti ta jména řeknou?
Jsou to držitelé kulturní ceny města, mí předchůdci. Považuju je za velké osobnosti. Co k tomu víc říct.

Teď patříš mezi ně.
Je to pro mě samozřejmě velká pocta. Je to ocenění práce nejen mojí, ale celého občanského sdružení Trutnov - město draka. Všem členům proto patří velké poděkování. Musíme si přát, ať se nám dál daří a snad ještě nějakou aktivitu vyvineme.

Cena v sobě obsahuje slovo kulturní. Napadlo někdy tebe nebo kamarády ve sdružení, že právě dračí aktivita bude vnímána městem jako významný kulturní počin?
Přiznám se, už je to asi půldruhého roku, co jsem se bavil na toto téma s fotografem Ctiborem Košťálem. Řekl jsem mu, že je škoda, že jsme jako sdružení vnímáni spíš pro rozvoj cestovního ruchu, a že si myslím, že děláme kulturní počiny. Teprve pak přišla naše pozdější nominace a nakonec i schválení kulturní ceny, čemuž jsem samozřejmě rád. Na počátku našich aktivit jsme si ale nikdo rozhodně nemysleli na kulturní cenu města Trutnova.


Čerstvý držitel Kulturní ceny Otto Štemberka s kamarádem Lubošem Rafajem

Nebude tě Kulturní cena svazovat nebo k něčemu zavazovat do budoucna?
Budu dělat to, co jsem dělal dodneška, prostě nějak se z toho nepřipodělat a spíš to brát úplně normálně. Ano, to ocenění tady je, nějak to proběhlo, ale za rok získá cenu někdo jiný. Prostě budeme jako sdružení dál dělat ty naše věci.

Budete nyní ještě více spolupracovat s městem?
Děláme reklamu hlavně městu, snažíme se dělat pro město a myslím, že je to tak městem i vnímané. Nemyslím, že by bylo potřeba něco zásadního měnit. Spíš chceme přemýšlet tak, aby si naše aktivity udržely standard, na který jsme si zvykli my i naši návštěvníci, případně ten standard navyšovat.

Je pro tebe slavnostní předání důvodem k oslavě?
Jsem oblečený v kvádru, protože pro mě to určitě je událost. Málo lidí mě málokdy mohlo vidět v saku.

DRŽITELÉ KULTURNÍ CENY MĚSTA:
1991  ANTONÍN JUST
1992  CHOREA CORCONTICA
1993  MUSICA ANTIQUA
1994  ak. mal. DANA HOLÁ
1995  JAN HAAS, vedoucí Melancholik Bandu
1996  KRAKONOŠKA
1997  JIŘÍ HAVEL, MILAN KOUT
1998  MILAN LIPOVSKÝ
1999  KLUB VOJENSKÉ HISTORIE
2000  MILOŠ TRÝZNA, STAR WEST
2001  MILOSLAV LHOTSKÝ
2002  KAREL HYBNER
2003  cena neudělena
2004  JIŘÍ JAHODA
2005  JAROSLAV HOFMAN
2006  VÁCLAV JIRÁSEK
2007  JOSEF VIK, JAROSLAV DVORSKÝ
2008  TOMÁŠ KATSCHNER
2009  VÁCLAV HAVEL
2011  VLADIMÍR WOLF, TEREZA KOMÁRKOVÁ
2012  OTTO ŠTEMBERKA
 

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena