Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 03:27 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj

MĚSTO VĚNUJE POSTIŽENÝM POVODNĚMI STATISÍCE, SOLIDÁRNÍ JSOU TAKÉ KRAJ, KRAKONOŠOVO KRÁLOVSTVÍ, MUZIKANTI I PIVOFEST

článek vytvořen 10. 06. 2013, přečetlo si ho 3977 lidí

Trutnov - Města a obce, které se potýkají s následky nedávných ničivých záplav a v těchto dnech odstraňují škody, vítají jakoukoliv finanční i materiální pomoc. Solidarita s nimi je naštěstí velká a k pomoci se kromě jiných připojily město Trutnov, zdejší hudební scéna i Krakonošovo království.
Rada města Trutnova v této souvislosti ve čtvrtek podpořila návrh starosty Ivana Adamce podat spřáteleným městům pomocnou ruku. Tímto způsobem chce Trutnov projevit solidaritu postiženým městům, která jsou spolu s ním členy Svazku obcí Královská věnná města a Svazku obcí Východní Krkonoše.„Na pomoc při odklízení škod plánujeme věnovat celkem 850 tisíc korun. Padesát tisíc by mělo putovat do Nového Bydžova a stejná částka do Mělníka. Vyšší částku, a to 250 tisíc korun, by město poskytlo nedaleké zpustošené Svobodě nad Úpou. Nejvyšší obnos - 500 tisíc korun - by pak Trutnov věnoval do veřejné Krakonošovy sbírky - Povodně 2013,“ uvedla tisková mluvčí radnice Veronika Svobodová.

Podle starosty Adamce peníze na podporu nezatíží městský rozpočet. „Jde o dividendy, které město dostane od Společnosti Horní Labe jako vlastník dvaceti procent akcií. Z celkových schválených pěti milionů korun se městu po zdanění připíše částka právě zhruba 850 tisíc korun,“ vysvětlil Adamec. Rada považuje uvolnění obdržených finančních prostředků k pomoci vytopeným svazkovým městům za nejlepší způsob, jak s nimi naložit. Návrh musí ještě 24. června schválit zastupitelstvo.Po povodních pomáhá také Krakonošovo království, kde povodně poničily, co mohly.
Nejvíce na to doplatily základní, mateřské školy, sportoviště, veřejná místa, komunikace, mostky, krkonošské turistické trasy a příroda. „Protože nám není lhostejný osud východních Krkonoš, rozhodli jsme se podpořit to nejcennější. Pro tento účel vyhlásil Svazek obcí Východní Krkonoše sbírku - Krakonošova sbírka - povodně 2013,“ prozradil předseda svazku Tomáš Hendrych.

Ničivé povodně způsobily nečekané a rozsáhlé škody v Krkonoších a zasáhly některé z členských obcí a měst Svazku obcí Východní Krkonoše, především Svobodu nad Úpou, Horní Maršov, Janské Lázně, Malou Úpu a Černý Důl. Právě Krakonošova sbírka - povodně 2013 bude určena na pomoc členským obcím a občanům postiženým povodněmi.Prostředky získané z této sbírky budou použity na obnovu normálního života v těchto obcích, obnovu a fungování mateřských a základních škol, veřejných prostranství a dětských hřišť, sportovišť, komunikací, mostků a odstraňování škod po povodních. Pro účel sbírky byl zřízen u KB Trutnov zvláštní účet číslo: 107-5044590287/0100.

Také organizátoři Pivofestu, jehož desátý ročník se uskutečnil minulou sobotu na Krakonošově náměstí a měl opět nebývalý úspěch, se rozhodli pomoci lidem v oblastech postiženým záplavami. Finančním příspěvkem ve výši 12 tisíc korun podpoří veřejnou Krakonošovu sbírku - povodně 2013.„Pomoci můžete i vy,“ vyzývají dárci z Pivofestu.

V souvislosti s povodněmi dnes vyhlásil rovněž Královéhradecký kraj veřejnou sbírku. Na číslo speciálního konta 107-5068790267/0100 mohou přispívat všechna města a obce v kraji, jimž se ničivý živel vyhnul, soukromé firmy či kdokoliv z obyvatel. „Svou solidaritu s postiženými obcemi především v Podkrkonoší a Novobydžovsku můžete vyjádřit prostřednictvím finančního příspěvku. Ten pak bude transparentně a spravedlivě rozdělen mezi postižené obce,“ vyzývá hejtman kraje Lubomír Franc.Pozadu v tomto ohledu není ani trutnovská hudební scéna. Jak nám sdělil muzikant Vojtěch Lábus, v pátek 21. června od 17 do 24 hodin se v Uffu uskuteční koncert na pomoc zasaženým povodní nazvaný S muzikou nad vodou. Účast na koncertu zatím potvrdili interpreti a kapely jako například známý zpěvák reggae Michal Šeps, Exorcisfobia, Neodůvodnitelná lítost, Blues Mystery, Pepa Lábus & SPOL, americký písničkář Vinnie James, Kalandra Memory Band, Oskar Petr, Jiří Charypar a Zuzana Michnová. Zatím nepotvrzená je účast Luboše Pospíšila & 5P. „Vstupné je 100 korun, ale každý si může koupit více lístků a tak zvýšit pomoc,“ uvedl Lábus.

V kraji povodeň zasáhla 73 měst a obcí a způsobila podle předběžného odhadu škodu až ve výši jedné miliardy korun. „Kraj, který zároveň patří mezi postižené instituce, uvolní ze svého rozpočtu do speciálního krizového fondu pět milionů korun. Další desítky milionů bude investovat do oprav infrastruktury, zejména poškozených silnic,“ ubezpečil hejtman Franc.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena