Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:52 Svátek: Jan Zítra: Ivan

FOTOGRAF HAVEL VYSTAVUJE V MUZEU. NE VŠAK KRAJINY, JAK JE ZVYKEM, ALE TRUTNOV

článek vytvořen 07. 06. 2013, přečetlo si ho 2957 lidí

Trutnov - Kdo by neznal proslulého místního fotografa Jiřího Havla (narozen 1931). Pořídil, vystavil nebo knižně vydal tisíce snímků přírody, včetně té krkonošské. Nyní ale v Muzeu Podkrkonoší vystavuje zcela jiné snímky - unikátní záběry Trutnova a nejbližšího okolí.


Expozice třiadvaceti fotografií má tři tematické části. První tvoří černobílé záběry pořízené v Trutnově od počátku šedesátých do osmdesátých let. „Pořídil jsem je tehdy na zakázku pro Pressphoto jako záběry na pohlednice. Fotil jsem nejen celé Krkonoše, ale i další města včetně Trutnova,“ vysvětlil Havel svoji odchylku od krajinářské fotografie. „Už tenkrát jsem se snažil udělat to na jiné, výtvarnější úrovni. Pár zajímavějších fotografií jsem si nechal pro sebe, Milan Lhoták je zvětšil a vyretušoval, takže tady na zdi visí technicky lepší a kvalitnější, než jsou originály,“ ocenil Havel, držitel Kulturní ceny města Trutnova z roku 1997.

Původně přitom takové snímky ani ukazovat nechtěl. S nápadem ale přišli pracovníci muzea a nakonec jim ochotně vyhověl. Veřejnost tak má jedinečnou možnost porovnat, jak vypadal Trutnov před zhruba čtyřiceti lety. „Mě to připomíná dobu temna. Fotografie ukazují, že všechno bylo v dezolátním stavu. Bylo to strašidelné. Naštěstí se to postupně zlepšuje, dnes už je Trutnov docela hezké město,“ řekl Jiří Havel.KDY A CO JIŘÍ HAVEL
VYSTAVIL V TRUTNOVĚ

1988 - Himaláje (spolu s R. Šmídem)
1991 - Česká krajina
1998 - Fotografie z Krkonoš a Podkrkonoší
2010 - Krkonoše a Dolomity z let 2006-2010
2011 - Fotografie Jiřího Havla včera a dnes
2013 - Trutnovsko ve fotografii Jiřího Havla

Druhou tematickou část expozice tvoří snímky krajiny v okolí Trutnova, pořízené digitálně v posledních letech. „Focení krajiny je moje oblíbená činnost. Jenže už nemůžu cestovat po zahraničí, tak pro radost fotím okolí Trutnova. Vlastně objevuju svůj domov, snažím se ho ztvárnit, baví mě to a dělá mi to radost,“ upřesnil autor. Že fotí Havel trutnovské okolí častěji než dřív, si všimli také jeho kolegové. „Vyhledává taková místa, kde může zachytit zvlněná pole, zajímavé stromy či polní cesty s Krkonošemi v pozadí. Doma čeká na neobvyklé nálady, například po bouřkách, nebo na zvláštní fotogenické mraky, a během pár minut je na místě činu,“ uvedl o Havlovi další místní fotograf Zbyněk Šanc.

Třetí cyklus výstavy tvoří fotografie Trutnova, které Havel pořídil z okna své pracovny (na kopci vedle nemocnice). „Jedná se vlastně o stejný záběr nafocený v různých ročních obdobích i denních dobách a za nejrůznějších proměn počasí. Jelikož autor trpí občasnou nespavostí, může sledovat městské panorama téměř nepřetržitě a žádný zajímavá situace mu neuteče,“ prozradil Šanc.Expozice je přístupná denně kromě pondělí, vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Potrvá do 27. října.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena