Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:37 Svátek: Igor Zítra: Olivie

HLADINY ŘEK KLESAJÍ, ODSTRAŇOVÁNÍ ŠKOD PO POVODNÍCH BUDE ALE TRVAT TÝDNY

článek vytvořen 04. 06. 2013, přečetlo si ho 8615 lidí

Trutnov - „Katastrofa,“ shodují se obyvatelé měst a obcí v trutnovském okrese, které postihly zničující záplavy. Přestože hladiny řek a potoků začaly klesat, vrásky na čele lidí zejména z Hostinného, Rudníku či Svobody nad Úpou zůstávají. Až opadne všechna voda, čeká je namáhavá práce s odstraňováním povodňových škod.

Bagry čistí ucpané koryto Černohorského potoka ve Svobodě nad Úpou

Dobrá zpráva je, že podle aktuální předpovědní povodňové služby jsou stavy vodních toků Labe a Úpy v trutnovském okrese v normálu. Také předpověď počasí na Trutnovsku na příští dny nesignalizuje, že by se měla opakovat situace z neděle, kdy v regionu extrémně pršelo a řeky opustily svá koryta. V současné době je nejdůležitější odstraňování škod. Ty půjdou do milionů korun.

Jediným městem v okrese, který má stále problémy s vodou je Svoboda nad Úpou. Tam totiž stále řádí Černohorský potok. Ten se na své pouti „ucpal“ a ve městě kromě Úpy vznikla další řeka. Potok se vylil a od včerejška se voda valí z kopce přímo na Pietteho náměstí. Těžká technika dělá, co může, aby ho zregulovala a vrátila zpět do koryta.


Nákladní auta zatopenou křižovatku u Pietteho náměstí ve Svobodě projet dokázala. "Osobáky" ne.

Hasiči a dobrovolníci byli v terénu i čtyřiadvacet hodin denně. Každá ruka, která chtěla pomoci odklízet škody, je i nyní vítána. Dobrovolníci v ulicích stavěli provizorní hráze a odčerpávali bahno ze sklepů. „Situace je zoufalá. Potok, který normálně tekl korytem, se vylil na silnici a zaplavil některé domy,“ potvrdil starosta Jiří Špetla.

Dalším problémem bude pravděpodobně nedostatek finančních prostředků, které budou potřeba na uvedení postižených ulic a domů ve městě do normálu. Městská kasa na to určitě stačit nebude. Bez pomoci státu a kraje se Svoboda nad Úpou neobejde. Tamní obyvatelé se navíc obávají, že uklízení města po velké vodě bude trvat několik týdnů. Za všechny to řekla lapidárně starší obyvatelka domu na náměstí: „Nemám radost z toho, že jsem se takové hrůzy dožila.“FOTOGALERIE ZE SVOBODY NAD ÚPOU ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena