Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 15:43 Svátek: Igor Zítra: Olivie

VODA „UVĚZNILA“ NĚKOLIK LIDÍ, SVOBODA NAD ÚPOU UŽ JE ČÁSTEČNĚ PRŮJEZDNÁ

článek vytvořen 02. 06. 2013, přečetlo si ho 23652 lidí

Trutnov - Silný sobotní déšť zvedl hladiny řek. Třetího stupně povodňové aktivity dosáhly Labe v úseku Vestřev a Úpa v Horním Maršově. Hasiči již během noci monitorovali tok Labe na Labské v Krkonoších. Nejvážnější situace je v Rudníku - Arnultovicích a Hostinném, kde voda uvěznila několik místních lidí, v Horním Maršově dokonce zasahoval vrtulník.

Snímek z Mladých Buků

Voda se vylila z koryt potoků a řek a zaplavila zahrady, sklepy a domy. „Do kritických míst musel být vyslán vrtulník s leteckým záchranářem. Ten v podvěsu vrtulníku musel zachránit šest lidí, kteří zůstali ve svých domech bez pomoci a voda jim odřízla přístupovou cestu,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Žahourková. Na místě zasahují desítky hasičů i se čluny a pomáhají lidem, kterým voda zaplavila zahrady nebo je uvěznila v domech. U Horního Maršova vrtulník záchranářů zasahoval u pětačtyřicetiletého Němce, který spadl do potoka. V Úpici záchranáři zasahovali u ženy, která v souvislosti s velkou vodou utrpěla zranění nohy.

Trutnovští profesionální a dobrovolní hasiči dnes od třetí hodiny v noci až do půl osmé ráno zasahovali a odčerpávali vodu v Lamperticích, Horním  Maršově, Čermné, Rudníku - Arnultovice, Bernarticích, Mostku, Janských Lázních, Horní Brusnici a Hostinném.

Velká voda působí problémy v dopravě. Podle policie byla ještě dopoledne silnice do Pece pod Sněžkou neprůjezdná. Nyní se situace změnila. „Pec je kyvadlově průjezdná pro osobní motorová vozidla. Už je také otevřený hraniční přechod Pomezní boudy ve směru do Polska. Pro větší vozidla by bylo lepší řešení využívat Pomezní boudy a Královec. Autobusy zatím na Pec nejezdí," informoval nás aktuálně policejní mluvčí Udo Ertner.Dopoledne byl neprůjezdný rovněž Rudník, po dvanácté už ale byla tamní silnice otevřená. V Janských Lázních voda podemlela silnici a jsou tam popadané stromy. „I tam je silnice uzavřená," doplnil mluvčí. Nepříznivá situace je na Královédvorsku, ale také v Suchovršicích a Lamperticích.

V Trutnově se výrazně zvýšila hladina řeky Úpy

Kromě toho prasknul parovod za Bowling klubem ve Svobodě nad Úpou, který vede podél řeky. Voda stéká na silnici a pára z potrubí zahaluje celé okolí a nikomu se nedoporučuje přibližovat k parovodu kvůli unikající horké páře. Na místě jsou hasiči, kteří likvidují vodu v domech i na hlavní silnici. Dopravu tam kyvadlově řídí policie.


Hynek Šnajdar, Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml, Tomáš Jirka, Marek Baroš, Jiří Valenta ml.
Kamera: Michal Bogáň

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena