Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:55 Svátek: Igor Zítra: Olivie

SOCHU RÝBRCOULA ZAPLATÍ SOUKROMÉ FIRMY. NA OBJEZDU BUDE STÁT OD ZÁŘÍ

článek vytvořen 22. 05. 2013, přečetlo si ho 2885 lidí

Trutnov - Třímetrová bronzová socha Rýbrcoula, postavy spojované s vládcem hor Krakonošem, bude stát na uprostřed kruhového objezdu na Krkonošské nejpozději v září. „Měla by tam být od třetího víkendu v září, tedy týden po Dnech evropského dědictví,“ prozradil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Potvrdil rovněž, že částku 650 tisíc korun (potřebnou na vznik sochy) se povedlo sehnat od místních firem a podnikatelů. „Z městského rozpočtu se socha platit nebude. Všechno jde z privátních a podnikových peněz,“ zdůraznil.

 

Unikátní příležitost přispět na sochu měli například účastníci pátečního slavnostního večera k 20. výročí privatizace bývalého státního podniku ZPA, který se konal v Uffu. Na místě se vybralo 21 tisíc korun. „Přispěli zaměstnanci a hosté následnických společností ZPA Smart Energy, Atrium Upa Valley, ABB, Siemens a TE Connectivity,“ uvedl manažer firmy ZPA a trutnovský zastupitel Petr Přívratský.

V Uffu v pátek také podepisovali pamětní listinu, která bude jako památka pro příští generace, spolu s dalšími doklady či novinami, uložena ve speciální schránce v podstavci sochy. Fotografie z večera si prohlédněte zde.

Rýbrcoula už nyní chystají v umělecké slévárně HVH v Horní Kalné. Model připravila trutnovská sochařka Paulina Skavova.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

čtěte také: RÝBRCOUL, PODLE AMATÉRSKÉHO BADATELE JAROSLAVA REJMANA POHANSKÝ BŮH HOR

 

  © 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena