Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.10.2021
Přesný čas: 23:22 Svátek: Brigita Zítra: Sabina

ZMĚNA V JANSKÝCH LÁZNÍCH: KOUDELE BYL ODVOLÁN, KRIZOVÝM MANAŽEREM BUDE ŠIMURDA

článek vytvořen 20. 05. 2013, přečetlo si ho 2585 lidí

Trutnov - Roman Koudele už není ředitelem Státních léčebných lázní v Janských Lázních. Ministerstvo zdravotnictví ho dnes odvolalo z funkce kvůli zhoršování ekonomické situace státního podniku. „Pan ředitel bohužel nesplnil očekávání do něj vkládaná," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Krizovým manažerem lázní se dočasně stane Josef Šimurda, který už vedl nemocnice v Náchodě a Pardubicích, dnes šéfuje ekonomickému úseku Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje.

Koudele počátkem května přiznal, že lázně jsou v ekonomických problémech. Nejčastěji hovořil o propouštění zaměstnanců, snížení počtu lůžek a konci dětské léčebny Vesna. Připustil dokonce, že v "Jánkách" zánik hrozí celému lázeňství. Proti zavření Vesny vznikla petice, kterou podepsalo asi 20 tisíc lidí.


Odvolaný ředitel Státních léčebných lázní v Janských Lázních Roman Koudele. V čele lázní byl od roku 1990.

"Nikdo nezpochybňuje fakt, že se české lázeňství nachází ve složité situaci a musí se vypořádávat s vývojem medicíny, novými léčebnými postupy i horší ekonomickou situací. Na druhou stranu byl tento stav očekávatelný a řada lázeňských zařízení se mu také přizpůsobuje. V Janských Lázních ale patřičná opatření přijata nebyla,“ popsal důvody odvolání ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministerstvo nechce, aby byla dětská léčebna Vesna zavřena. Šanci lázní na přežití vidí zejména v rozšíření služeb o rehabilitační péči. Odvolaného ředitele kritizuje za jeho poslední kroky ve funkci. "Přestože k poklesu počtu lůžek dochází již několik let a nový indikační seznam nabyl platnosti už 1. října 2012, nezajistil dosavadní ředitel včas uzavření smluv na léčebně rehabilitační péči s žádnou pojišťovnou," uvedlo ministerstvo.

V ní se tvrdí, že lázeňské město má potenciál uspět mimo jiné i díky ideální poloze uprostřed Krkonoš. "Tohoto potenciálu nebylo využito, stejně jako nebyla zajištěna potřebná propagace k podpoření návštěvnosti samoplátci, rekreanty apod. K uklidnění současné vyhrocené situace v Janských Lázních pan ředitel bohužel nijak aktivně nepřispěl, šíření zprávy o rušení dětské léčebny přitom působilo paniku mezi pacienty a jejich rodiči.,“ kritizoval náměstek ministra Marek Ženíšek.

Ministerstvo se proto odhodlalo ke změně v managementu lázní. Koudele odchází, krizovým manažerem se stane Josef Šimurda. "Situace vyžaduje, aby ministerstvo do státního podniku Janské Lázně dosadilo krizového manažera, který provede okolnostmi vyžadovanou optimalizaci lůžkových míst při zachování vysoké úrovně poskytované zdravotní péče. Dále je třeba rozšířit zdroje financování a získat zpět důvěru pacientů, jejich rodičů i budoucích návštěvníků." 

Šimurda do vedení Janských Lázní nastoupí k 3. červnu 2013. „Vím, že stabilizace současného stavu je úkol nelehký, věřím ale, že reálný. Jak rychle to bude objektivně možné, ukáže až podrobnější seznámení s ekonomickými ukazateli stavu hospodaření podniku. Operativně je také třeba zajistit zatím nevyužité možnosti rozšíření služeb o rehabilitační péči. V první řadě udělám maximum možného, aby péče o dětské pacienty zůstala v léčebně Vesna zachována,“ dodal Josef Šimurda.

(pac, tz)
Trutnovinky.cz

čtěte také:
ZÁNIK HROZÍ CELÝM LÁZNÍM. V KVĚTNU SE BUDOU DÁVAT VÝPOVĚDI, ŘEKL ŘEDITEL

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena