Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:35 Svátek: Ivan Zítra: Adriana
českozpívá

VE SPECIÁLNÍ ŠKOLE MAJÍ MULTISMYSLOVOU MÍSTNOST, POMŮŽE PŘI VÝUCE POSTIŽENÝCH

článek vytvořen 20. 05. 2013, přečetlo si ho 2031 lidí

Trutnov - Místo dupání v keckách po parketách příjemné našlapování bosou nohou na měkký koberec. Místo někdy až oslepujícího slunce uklidňující přítmí. Místo rámusu a všedního hluku jemně bublající akvárium. To jsou jen některé pocity, které nyní zažívají při tělocviku žáci Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy v Horním Starém Městě. Od pátku totiž mají k dispozici tzv. snoezelen.


Snoezelen je malá terapeutická místnost plná neobvyklých vjemů, které pomáhají při výuce dětí s těžkým a kombinovaným mentálním postižením. Prostředkem pro vnímání je přitom pět základních lidských smyslů: zrak, čich, sluch, hmat a chuť. Na stropě provoněné místnosti proto svítí žárovky jemně červenou barvou, na posteli jsou svazky optických vláken. Sedí se ve speciálních polohovacích sedačkách či lehátkách. Z reproduktorů zní decentní hudba, v rukách přitom mají školáci pomůcky, které mění barvu podle jejich momentální nálady. To jen pro příklad. Podobných pomůcek je v místnosti víc. „Cílem téhle místnosti je zážitek. Měla by děti fascinovat, ohromit, šokovat, prostě okouzlit, ale přitom by měla být vždy jiná,“ vysvětlil ředitel školy Jaromír Vašíček.

Zdánlivě nenápadná „učebna“ má výrazně pomoci při vzdělávání postižených dětí. Každému z nich však může prospět jiným způsobem „Když budou unavené, vystresované nebo hyperaktivní, tak je ve snoezelenu můžeme uklidnit nebo stres uvolnit,“ naznačil ředitel Vašíček. A nejen to. Metoda relaxační a odpočinkové místnosti je například v zahraničí prověřená natolik, že dokonce významně pomohla několika dětem, které díky svému hendikepu dlouho nemluvily. „Poté, kdy pravidelně navštěvovaly snoezelen, se úspěšně rozmluvily,“ upozornil Vašíček na jeden z příkladů.

 

Škola vytvořila multismyslovou místnost v přízemí, z malého tělocvikářského kabinetu. „Stála nás 270 tisíc korun. Ušetřili jsme si na ni z provozních peněz. Začali jsme ji budovat předloni v listopadu a dokončili nyní. Věříme, že zvýší kvalitu vzdělávání,“ pronesl ředitel při slavnostním otevření snoezelenu. Ten je v našem okrese ve škole unikátem, v jiných částech naší republiky jsou ale i další školy, které podobné místnosti mají. „Ta naše ale není udělaná na zakázku podle předem stanoveného doporučení. Sami jsme si ji navrhli a sestavili,“ upřesnil Vašíček.
Novinka strhla vlnu zájmu i mezi učiteli. Někteří už za sebou mají potřebné školení, další se do něj přihlásili a budou ho absolvovat v nejbližších dnech. „Aby měl snoezelen ty správné účinky, musí učitel dobře znát potřeby každého žáka, umět vybrat a použít věci, které mu skutečně pomohou,“ dodal ředitel Jaromír Vašíček.
 

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Šárka Helvichová a Pavel Cajthaml

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena