Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:30 Svátek: Ivan Zítra: Adriana
českozpívá

JEZUITSKÉ REZIDENCI VE STARÉM ROKYTNÍKU SE BLÝSKÁ NA LEPŠÍ ČASY

článek vytvořen 13. 05. 2013, přečetlo si ho 1743 lidí

Trutnov - Jednou ze zajímavých památek Trutnova je torzo jezuitské rezidence ve Starém Rokytníku na malém návrší naproti kostelu sv. Šimona a Judy. Panství Žireč, jehož součástí ves Rokytník kdysi byla, přešlo v letech 1635 a 1636 do majetku jezuitů z koleje u sv. Anny ve Vídni.
Jezuité si po roce 1740 nechali postavit ve Starém Rokytníku svou letní rezidenci (zámeček). Tu využívali až do roku 1773, kdy byl jezuitský řád zrušen. Poté bývalá rezidence sloužila jako škola. Na počátku 19. století budova vyhořela a nebyla obnovena. V roce 1836 se připomínají již jen její ruiny. Do dnešních dnů se dochovalo pouze několik fragmentů zdí rezidence, obklopených odpadky a náletovými dřevinami.Členům Vlastivědné společnosti Krkonoš a Podkrkonoší, která sdružuje historiky, archiváře a další zájemce o historii našeho regionu, není osud této zajímavé památky lhostejný, a proto se rozhodli zlepšit její současný nedůstojný stav. V sobotu 11. května v místě bývalé rezidence uspořádali brigádu, při které se podařilo zlikvidovat opuštěnou chatku i regulérní smetiště kolem ní. Odstraněny byly také křoviny a náletové stromy, které narušovaly statiku zdí rezidence.

Naším cílem je postupně uvést toto místo do takového stavu, v jakém bylo na počátku 20. století, uvedl Trutnovinkám starosta vlastivědné společnosti Mgr. Ondřej Vašata. Snad se zde také v budoucnu podaří umístit informační tabuli, která návštěvníky Starého Rokytníka upozorní na tuto polozapomenutou památku.Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší Trutnov

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena