Dnes je 01.06.2016
Přesný čas: 01:41 Svátek: Laura Zítra: Jarmil

BĚŽECKÝ DESETIBOJ V TRUTNOVĚ VYHRÁL NĚMECKÝ OBHÁJCE, TŘETÍ BYL DOMÁCÍ COZL

článek vytvořen 13. 05. 2013, přečetlo si ho 2446 lidí

Trutnov - Thomas Häusler z německého Hermsdorfu se stal vítězem Mezinárodního běžeckého desetiboje na atletickém stadionu v Trutnově. Obhájce loňského prvenství tak potvrdil pověst favorita číslo 1. Na stříbrné pozici v absolutním pořadí skončil jeho krajan Frank Heinemann a třetí příčku obsadil nejlepší český závodník, zástupce domácí Lokomotivy Jakub Cozl. Nejuniverzálnější ženou pod Krkonošemi byla Jana Pechková z úpického Maratonstavu.

Jubilejní třicátý ročník netradičního běžeckého souboje na trutnovské dráze se zapsal do historie jako jeden z nejpočetnějších. Do závodu odstartovalo 100 závodníků, dokončilo ho 88. Nejvíce běžců z jednoho oddílu dodal ten trutnovský, a to patnáct. Mezi startujícími se objevili jak náctiletí junioři, tak zkušení běžečtí harcovníci a především pak i 86letý Jiří Soukup z Hradce Králové.

„Bylo to nádherný, mám z toho úžasný dojem. Když jsem se přihlašoval a četl jsem propozice, nedovedl jsem odhadnout, co mě čeká,“ sdělil nestor českého běhu ke svojí desetibojařské premiéře. „Jsem rád, že to nám za sebou. Bolí mě nohy,“ usmíval se v cíli neuvěřitelně vitální stařík, když zdolal závěrečnou desetikilometrovou trať. Ale nohy bolely po čtyřdenním běhání všechny účastníky. I toho nejrychlejšího. „Je to velmi náročné takhle běhat po dráze. První den jde, ale potom se to zhoršuje čím dál tím víc,“ prohodil Thomas Häusler.

33:24,00
Pro německého šampióna to byl desátý desetiboj v kariéře, přičemž do každého prý vstupuje s tím, že chce zlepšit. „Nemám moc rád sprinty, nejhorší trať je pro mě asi 200 metrů, ale za to mi jdou dlouhé štreky. V loňském roce jsem se v nich zlepšil, což vedlo k mému celkovému zlepšení,“ řekl běžec, který v Trutnově vyhrál šest z deseti disciplín - vše od půlky až po desítku. Celkem nasbíral 7665 bodů a druhého v pořadí porazil o 392 bodů. „Byl to můj nejlepší desetiboj,“ hlásil spokojený vítěz. Nejlepší bodový výkon předvedl na závěrečných deseti kilometrech, kde se blýskl časem 33 minut a 24 vteřin.

A to měl, stejně jako většina ostatních účastníků desetiboje, za sebou sobotní party v hotelu Patria. Na této akci došlo také k předání šeku trutnovskému stacionáři z charitativního běhu, který se konal den před zahájením desetiboje. (fotky najdete ZDE) Vybralo se 3125 korun. Atletický oddíl Lokomotivy při této příležitosti rovněž ocenil čtveřici pánů Jiří Turner, Jan Tuna, Václav Rada a Vasil Čalovka za jejich přínos a práci v trutnovském klubu.

Z domácího oddílu nejlepší desetibojařský výsledek zaznamenal osmnáctiletý junior Jakub Cozl, který vyhrál svou kategorii a v absolutním pořadí dosáhl na třetí místo. „Byl to můj první desetiboj a takový skok do neznáma. Byla to pro mě obrovská zkušenost. Jsem spokojený. Udělal jsem si tady pár osobních rekordů,“ poznamenal domácí atlet. Obdiv a uznání ale zaslouží všichni, kteří se rozhodli startovat a zaběhnout si 60, 100, 200, 400, 800, 1000, 1500, 3000, 5000 a 10 000 metrů.