Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 27.04.2018
Přesný čas: 00:56 Svátek: Jaroslav Zítra: Vlastislav

SURREALISTÉ PŘIPRAVILI OPULENTNÍ DRAČÍ HOSTINU, PŘISTÁLA I ZNAMENITÁ MRTVOLA

článek vytvořen 08. 05. 2013, přečetlo si ho 2545 lidí

Trutnov - „Ukazuje se, že se draci dovedou vtělit do úplně všeho, od předmětů denní potřeby až po jiné předměty denní potřeby, například od pecnu chleba po kartáček na zuby. Zároveň se ukazuje, že kdo chce draka vidět, vždycky si ho najde,“ prohlásil na vernisáži výstavy Zde jsou draci surrealista, spisovatel a překladatel Bruno Solařík.
Zahájení unikátní kolektivní výstavy Skupiny česko - slovenských surrealistů přilákala nejprve do Muzea Podkrkonoší a hned na to do městské galerie nevídané množství návštěvníků. A je se skutečně na co dívat. Zatímco muzeum je pojato, jak uvedl Solařík, badatelsky, galerie už je koncipovaná přímo na téma drak a promítají se do ní přímo trutnovské reálie.Organizátorům ze sdružení Trutnov - město draka však při vernisáži minulý pátek nebylo příliš nakloněno počasí. Dominantním prvkem muzejní expozice byl totiž objekt - monstrance, který měl být nesen v čele drakonického procesí účastníků mezi muzeem a galerií. „Počasí nám nepřeje, monstrance raději zůstane v muzeu,“ potvrdil Solařík. Procesí návštěvníků ruku v ruce se surrealisty se pak na chvíli zastavilo před galerií, kde kvarteto bubeníků sehrálo bouřlivou etudu na plastové popelnice.


Původně měla být monstrance (vlevo) nesena v čele drakonického procesí, počasí však nepřálo.

Surrealisté neponechali nic náhodě a udělali den před vernisáží malý zátěžový test. Jejich přáním bylo, aby výstava byla srozumitelná pokud možno všem. „V expozicích jsme nechali volně pobíhat dvě školačky a sledovali jsme jejich reakce. Viděli jsme, že všemu rozumí a čemu nerozuměli, mohly si přečíst v popiskách,“ doplnil Solařík. Podle fotografa Romana Kubíka, jednoho ze třiceti vystavujících autorů, jsou v muzeu věci, které dílem vznikly už v minulosti. „V galerii jsou pak artefakty a jiná díla přímo vytvořená k dračí tématice a symbolice individuálně nebo kolektivně,“ vysvětlil.

Diváci mohou ocenit mnohdy roztodivná a velmi autentická díla tvořená rozmanitými technikami. Jsou tu malby, koláže, fotografie či objekty doplněné texty a popiskami, které mapují dračí symboliku v neobyčejné šíři. Zajímavostí je interpretace mapy Trutnova - města draka, která svým tvarem draka připomíná. Interpretace „dračích map“ jednotlivých autorů je různorodá, ve všech ohledech však velmi působivá.


Dračí objekt v expozici představil také surrealista, výtvarník a filmař Jan Švankmajer.

„Naše výstava je kromě jiného založena na kolektivní činnosti, které se říká hra. V prvním patře galerie lze vidět hravou dračí interpretaci mapy města Trutnova. V přízemí diváci najdou výsledek surrealistické hry, které se říká znamenitá mrtvola. Hráči sestavili aktuální podobu svého imaginárního draka s kreseb a koláží, na níž je vždy vylosovaná jedna část dračího těla,“ nastínil básník a surrealistický teoretik František Dryje.

A jak tuto dávnou surrealistickou hru komentuje spiritus agens dračího snažení, malíř, hermetik a zatím jediný čestný člen sdružení Trutnov - město draka Martin Stejskal? „Místo pekelně žhnoucího monstra v přítmí s kovovým leskem se tu před námi najednou vytvoří něco mezi rozzuřenou koloběžkou a podebranou amébou. A ještě k tomu ke všemu to nemotorně předstírá veselý taneček. Máte sto chutí to okamžitě zničit.“


Jedno z kolektivních děl tvůrců vyšlo ze známé surrealistické hry znamenitá mrtvola.

Dryje v této souvislosti připomenul proč je český surrealismus i po mnoha letech stále životaschopný. „Protože se nebere za všech okolností a vždy až tak smrtelně vážně. To neznamená, že se nebere vážně vůbec, že snad žije z parodie a zlehčování světa a lidského konání. Má však v sobě sebenadhled, odstup od sebe samého, onu bájnou kritickou a sebekritickou funkci, jež mu samovolně dolévá živou vodu nejen v humoru, ale i v sebeironii,“ prozradil básník.


Působivé byly práce, které mapu města Trutnova interpretovaly v dračím tvaru.

Podle tohoto vyjádření pak vyzval diváky, aby tak vnímali surrealistického draka. „Nedejte se zmást, že drak vypadá jako koloběžka nebo bagr, který se nějak divně pitvoří, šklebí a pinoží. Je to kamufláž a není to kamufláž. Můžete se přesvědčit, že draci jsou právě zde, čili Hit Sunt Dracones,“ dodal.

Předseda sdružení Otto Štemberka v souvislosti s výstavou, která v muzeu i v galerii potrvá do 8. června, ocenil výpravný katalog. „Je skutečně úžasně dračí,“ nechal se slyšet a pozval všechny Trutnovany i přespolní na tuto ojedinělou kulturní událost, protože, jak říkají zdejší drakologové: Drak nikdy nespí. A to platí v Trutnově dvojnásob.


Ve sklepních prostorách byly instalovány dračí objekty. Do jednoho nahlíží Otto Štemberka.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Michal Bořke, Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena