Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 15:44 Svátek: Igor Zítra: Olivie

PŘI PŘEPADENÍ ŽACLÉŘE NAPLNÍ VĚŽ POKLADY, DRAČÍ SLAVNOSTI KLEPOU NA DVEŘE

článek vytvořen 19. 04. 2013, přečetlo si ho 2574 lidí

Trutnov - Prologem letošních dračích slavností bude v sobotu 27. dubna akce Přepadení Žacléře! aneb O naplnění věže nejdražšími poklady. Sraz účastníků akce, kterou pořádá sdružení Trutnov – město draka, je ve 14 hodin v restauraci Dvoračka. Odtud se pěšky vydají přes Vobešlovku na žacléřský zámek.
„Po dohodě se současnými majiteli zámku, bude kvůli budoucí rekonstrukci naposledy výjimečně zpřístupněn interiér zámku. Každý z účastníků má za úkol přinést jemu drahý poklad, který vystaví uvnitř zámku pro společnou výstavu,“ řekl organizátor akce Otto Štemberka, předseda sdružení Trutnov - město draka.

Poklad by měl být představen krátkou cedulkou, aby ostatní pochopili, proč je pro jeho vlastníka tím skutečným pokladem. A může jim být cokoliv, například nejoblíbenější knížka z dětství, vzácná fotografie, kámen z daleké cesty, vzácný suvenýr. Fantazii se meze nekladou. Součástí akce bude nejen živá hudba, ale také improvizovaný divadelní kus, zajímavé video uvnitř zámku a přítomní si rovněž zapějí veselé české písně.

Akce se vztahuje k pověstem o příchodu prvních lapků do kraje, kteří sužovali kupce. Lapkové si vystavěli několik věží – budoucích hradů. „Jedním z nich byl žacléřský hrad, k němuž se váže pověst. Když přišel Albrecht z Trautenbergu, tak už našel věž uloupených pokladů prázdnou. Bylo by tedy pěkné, kdyby každý účastník znovu naplnil věž nějakým svým osobním pokladem a písemně či slovně představil, proč ho chce ukázat ostatním,“ uvedl Štemberka.
 
Samotné deváté dračí slavnosti budou zahájeny v sobotu 4. května v 9.30 hodin a budou tentokrát o pokladech. Zahájí je Dračí sněm, kdy v průvodu bude prezentováno dvacet zhruba třímetrových prostorových draků. Součástí slavností po otevření brány starostou Ivanem Adamcem bude bohatý program na náměstí i pod hradbami. Otevřena bude střelnice, řemesla předvedou sdružení Chalupění, Bezinky i Dům Pod jasanem.


Vystoupí také hudební skupiny Duro Nux, Rajtaraj a Peregrin a divadelní soubory Autobuf, Damuza, Kaká i šermíři ze skupiny Durabo. Novinkou bude velký labyrint u Společenského centra Uffo, u něhož bude mít cirkusovou dílnu soubor Le Grando. Dračí slavnosti vyvrcholí večer procesím s drakem a jeho vyzdvižením na věž Staré radnice. Tématu dračích slavností bude věnována i valná část květnového magazínu Trutnovinky.
PROGRAM 8. DRAČÍCH SLAVNOSTÍ V TRUTNOVĚ (4. května):
9.30 hod. - Dračí sněm. – průvod dvaceti draků Ulicí Na Struze projde velký průvod dvaceti draků. Každý z účastníků k tomuto účelu vyrobil třímetrového prostorového draka. Tato přehlídka je zároveň soutěží, kdy budou odměněni tři draci.

10.15 – Otevření brány. Slavnostně ji na Krakonošově náměstí otevře purkmistr města Ivan Adamec.

10.15 – Program na podiu u Staré radnice. Připraven je netradiční program. Představí se soubory se současnou tvorbou.

10.15 - Otevření střelnice pod hradem. Na prostranství pod Muzeem Podkrkonoší si lze vyzkoušet střelbu z kuše nebo z luku.

10.15 - Pravý břeh Úpy je ten pravý. Od obchodní akademie podél Úpy v obou směrech čekají na příchozí zajímavé ukázky. U kina Vesmír bude výstava starých zemědělských strojů a nástrojů sdružení Chalupění. Ze zad na záda je projekt a zároveň mezinárodní soutěžní disciplína, při které se v jednom dni ostříhá ovce, z vlny se vyrobí vlákno a z něj uplete svetr. Lektorky ze sdružení Bezinky představí kompletní výrobu keramiky. Dům Pod jasanem bude předvádět tradiční řemesla. Představí se i království Danar s ukázkami řemesel. Dění okolo dílen zpestří soubor Al Rašíd. V autobusu předvede divadelní a hudební kusy soubor Autobuf.

10.15
– O pokladech. Celodenní hra pro děti. Sraz zájemců bude u velkého labyrintu před Uffem. Zájemci mohou přijít až do 14. hodiny, kdy budou startovat poslední účastníci. Vedle labyrintu bude cirkusová dílna souboru Le Grando.

16.00 – Promítnutí filmu. Film v divadélku Trdýlko bude výsledným produktem filmové dílny Trutnov a drak filmaře Matěje Pospíšila.

10.30 – Divadelní scéna Damuza. Před starou trutnovskou šatlavou budou připraveny divadelní kousky pro nejmenší. V 10.30 Detektiv Lupa (Damuza), ve 13.00 Trpaslici pohádka (Damuza), ve 14.30 O Šetkovi (Damuza), v 15.30 Jak bobr hledal déšť (Divadlo Kaká), v 17.00 Dešťová víla (Damuza).

12.00 - Hlavní středověká scéna v Hradební ulici. Na podiu pod Galerií draka bude nachystána dobová scéna. Vystoupení kapel Duro Nux, Rajtaraj a Peregrin obohatí břišní tanečnice s hadem i šermíři ze skupiny Durabo. Od 14 do 17 hodin bude otevřena Galerie draka.

21.00 - Už ho nesou! Na parkovišti pod Dračí uličkou se seřadí večerní procesí s drakem. Po příchodu na náměstí a vyzdvižení draka na věž Staré radnice vystoupí s tancem ZUŠ, která účastníky naposledy vrátí k tématu pokladů.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: www.zamekzacler.cz, Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena