Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:52 Svátek: Igor Zítra: Olivie

KOŠŤÁL VYSTAVUJE V MATESU Z KAŽDÉ CESTY JEDNU FOTKU, KOLEGA ŠANC HO NEROZHODIL

článek vytvořen 21. 03. 2013, přečetlo si ho 1849 lidí

Trutnov - Z každé cesty jedna. To je název výstavy fotografií Ctibora Košťála, která byla včera zahájena v domovské galerii fotoklubu KDÚ v jídelně Mates. Autor zde představuje 18 černobílých snímků doplněných krátkým příběhem, které jsou výběrem z cest z let 1975 až 2012. „Je to zkratka tvorby zejména z mých zahraničních cest. Každý výlet reprezentuje jedna fotografie,“ říká Košťál.
V této souvislosti připouští, že vybrat ze stovek snímků jeden, byla těžká práce. „Neříkám, že jde vždy o nejlepší fotografii z dané lokality. Je to ale snímek, který mám buď rád, nebo se za ním něco pro mne důležitého skrývá, nebo se mi třeba jen líbí,“ tvrdí fotograf. Ten na snímcích nabízí rozmanitá krajinná zákoutí z mnoha míst světa v různých ročních obdobích.Divák má možnost prostřednictvím Košťálových fotografií zavítat nejen do nedalekých Krkonoš nebo do Vysokých Tater, ale tak třeba do Fanských hor v Tádžikistánu, na Sicílii, do Maroka, na Island , do Dolomitů, Indie, USA či Norska. „Dá se říci, že k vystaveným fotografiím mám citový vztah,“ přiznává Košťál.
Prologem vernisáže však bylo úvodní slovo Košťálova kolegy z fotoklubu KDÚ Zbyňka Šance, které mělo silně mystifikační charakter. Ten zmínil, že prvním faktorem, proč se Košťál stal fotografem, byla už od jeho dětství neustálá touha po výtvarném vyjádření, kdy se po neustálém malování jeho nejoblíbenější hračkou stal později proslulý fotoaparát Pentacon Six.„Ctiborova záliba v technice vyvrcholila v posledních letech příchodem digitalizace. Zatímco rodina žije skromně - takříkajíc od výplaty k výplatě - umělec si každý rok pořizuje nejnovější model fotoaparátu. Pořizování dokonalých fotografií se stává snadnější, autor už tolik nevychází do přírody a fotografie, které zde obdivujeme, vznikají v jeho pracovně mícháním různých dřívějších záběrů, snímků od přátel a internetu,“ odhalil před pobaveným vernisážovým publikem údajný Košťálův přístup k tvorbě Zbyněk Šanc.Autor výstavy má naštěstí smysl pro humor, tak se ho Šancův „jedovatý“ proslov příliš nedotknul. „Normálně se za proslov děkuje, ale nějak mi to nejde z huby. Vím ale, do čeho jsem šel. Kdyby tady nebyly děti, tak to přejdeme,“ reagoval fotograf, obrátil se na přítomné děti a vysvětloval, že Šancova slova jsou nesmysly. „Je třeba je brát právě opačně, pak to bude správně,“ nabádal caparty Košťál, jehož výstava Z každé cesty jedna potrvá v Matesu do 5. června.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál, Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena