Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:50 Svátek: Jan Zítra: Ivan

KLADSKO A TRUTNOVSKO K SOBĚ MAJÍ BLÍZKO, ZAZNĚLO PŘI UVEDENÍ NOVÉ KNIHY

článek vytvořen 09. 03. 2013, přečetlo si ho 1888 lidí

Trutnov - Sedmdesát lidí přišlo ve čtvrtek večer do Muzea Podkrkonoší. Konala se tam totiž další z tradičních přednášek, tentokrát na téma Kladsko jako problém českých dějin. Součástí večera bylo i slavnostní představení zbrusu nového sborníku.
Kladsko je území, které sice patřilo Prusku a Německu, a dnes je součástí Polska. Do roku 1742 ale bylo součástí českého státu. „Dvakrát za existence Československa byly pokusy přivést Kladsko zpátky do svazku s naší republikou. Poprvé to bylo po roce 1918 a po druhé po roce 1945. Snahy po druhé světové válce byly mnohem intenzivnější než po roce 1918, přesto se to nepodařilo, zájem velmocí byl tehdy úplně jiný,“ upřesnil předseda Kladské komise historiků Vladimír Wolf.

 

Právě on ve čtvrtek o tématu přednášel a rovněž coby hlavní řečník představil v pořadí už devátý Kladský sborník. Kniha je přitom věnována především krásné literatuře na česko-kladském pomezí. Navazuje na předchozí sborníky, které vycházejí po obnovené premiéře od roku 1993.

Proč se vlastně historikové zabývají tématem někdejšího hrabství v českém držení? Oba regiony mají údajně hondě společného. „Kladsko se vyvíjelo podobně jako Trutnovsko, tedy jako tzv. manský kraj. Byly to pohraniční oblasti, kde šlechta měla vůči panovníkovi jisté povinnosti, ale nemusela se dostavovat k zemskému soudu, měla tady vlastní regionální soud. Trutnov si také například zřizoval řemeslnické cechy podle kladského vzoru,“ vysvětlil Wolf.Dnes se laici mohou s „kladskými pozůstatky“ setkat jen přes aktivity historiků nebo v rámci Euroregionu Glacensis, který zahrnuje i Kladsko, a snaží se získávat peníze na společné akce. „Na Kladsko bychom neměli zapomínat. Na každou svou minulost, národní minulost, bychom neměli zapomínat,“ dodal Vladimír Wolf.


FOTOGALERIE Z PŘEDNÁŠKY ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena