Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:30 Svátek: Ivan Zítra: Adriana

MUZEUM SPUSTILO SÉRII UNIKÁTNÍCH PROJEKCÍ STARÝCH FOTOGRAFIÍ TRUTNOVA

článek vytvořen 06. 02. 2013, přečetlo si ho 2642 lidí

Trutnov - Pořádný výlet do historie našeho města si užilo asi sedmdesát lidí, kteří přišli do muzea na první komentovanou projekci nazvanou Trutnov ve starých fotografiích. Tématem bylo Dolní Předměstí a k vidění byla asi stovka historických, zajímavých a často velmi vzácných záběrů. „Chceme u lidí rozšířit povědomí o historii Trutnova a ukázat to populární formou,“ hlásili pořadatelé.


Na stěnu přednáškového sálu promítali historikové fotografie ze sbírek muzea, okresního archivu a od některých soukromých sběratelů. „Každá byla s krátkým komentářem, aby lidé měli přesnější představu, jak se Trutnov proměnil,“ řekl zástupce ředitele muzea Ondřej Vašata. Mluvilo se například o ulicích Polská a Na Struze, o nábřeží Úpy či České čtvrti. Vše téměř dokonale ilustrovaly historické fotografie. „Promítnuté fotky pomohly upřesnit, jak Trutnov vypadal před sto lety,“ ujistil Vašata.

Už nyní je jasné, že o komentované projekce je zájem. O čem ale bude druhý díl, nechtěli muzejníci prozradit. „V rámci muzejních čtvrtků chceme pravidelně připomínat Trutnov na starých fotografiích. Budou následovat čtvrti Horní Předměstí, Staré Předměstí, neopomeneme ani okrajové části města jako Poříčí, Bohuslavice či Horní Staré Město. Věřím, že časem se dostaneme třeba k tématu trutnovských restaurací, důležitých továren a významných osobností,“ řekl Vašata.

 


Do komentovaných projekcí mohou přispět i Trutnované. Pokud doma mají historické fotky našeho města, stačí, aby je donesli do muzea. „Pokud si budou chtít lidé fotky nechat, my si je oskenujeme a zase je vrátíme. Nemusí to být jen fotky staré sto let. Klidně třeba jen dvacet roků. Důležité je, že se na nich něco změnilo. Uvidíme, jaká bude odezva,“ dodal Ondřej Vašata.

Muzeum pořádá letos přednášky i na jiná témata. Například zítra cestovatel Oldřich Šlegr seznámí veřejnost se svou cestou po ostrově Borneo, při které mimo jiné navštívil sultanát Brunej, který patří k nejbohatším ropným zemím na světě. Přednáška se jmenuuje Všude dobře, v Bruneji nejlíp? a začíná zítra (ve čtvrtek) v 17 hodin.


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena