Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:26 Svátek: Igor Zítra: Olivie

MASOPUST NA NÁMĚSTÍ: ZAJÍMAVÁ AKCE, NA KTEROU ALE V MRAZU PŘIŠLO MÁLO LIDÍ

článek vytvořen 26. 01. 2013, přečetlo si ho 5309 lidí

Trutnov - V sedmistupňových mrazech se dnes historického středu našeho města zmocnila masopustní nálada. Doslova. Průvod maškar vyrazil dopoledne z Krakonošova náměstí k městskému úřadu s cílem vyprosit od starosty Ivana Adamce na den klíč od pomyslné brány města. Ve špalíru masek, letos vedeným třemi čuníky, šel podle tradice Slaměný, Turek, Ženština, Kominík i Kobylka.
Celkem se v něm představilo pět souborů a několik desítek Trutnovanů. „Co tu chcete?“ reagoval na žádost překvapeně starosta a chvíli dělal drahoty, ale nakonec povolil: „Dobře, já vám klíč od té pomyslné brány svěřím, ale vrátit!" řekl a zahájil tak masopustní veselici.Předvoj průvodu letos dělali Tři čuníci. „Každý rok děláme nějaké téma. Letos jsme si vzpomněli na známou písničku Jarka Nohavici Tři čuníci jdou a přišlo nám to k masopustu hodně stylové, takže na čele šli tři čuníci. Secvičili jsme i písničku na kazu, takže se lidi mohli připojit a broukat s námi,“ prohlásil Otto Štemberka ze sdružení Trutnov - město draka, které akci pořádá.

Souborem, který se na trutnovském masopustu objevuje každý rok, jsou maškary z obce Studnice u Hlinska. Do Trutnova přijeli Slamění, Turci, Ženština, Kominíci a třeba i Kobylky. Masopustní tradice se ve Studnici předává z otce na syna a v průvodu šly minimálně čtyři generace. „Když je masopust u nás, tak je to na celý den. Začíná se od rána a obejdou se všechny chalupy. Laufr se ženou se ptají v každým baráku a kde lidi chtějí, zahrajeme jim. Turci zatancují a my uděláme ostatní práci," odpověděl na otázku jak vypadá masopust přímo ve Studnici Slaměný, tedy maškara, která má symbolizovat plodnost muže.Maškary obešly kolem dokola Krakonošovo náměstí a Jihoslovanskou ulicí se dostali až před úřad. „Co tu chcete?“ reagoval žertem na maškary trutnvoský starosta Ivan Adamec. Chvíli dělal drahoty a nechtěl klíč od města zapůjčit, ale nakonec povolil: „Dobře, já vám klíč od té pomyslné brány svěřím, ale vrátit!, řekl a zahájil tak celodenní masopustní veselici.

FOTOGALERIE ZDE

Denisa Gumbírová
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl
Kamera: Václav Kriegel

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena