Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:48 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

JIŘÍ VONDRÁK Z RUDNÍKU VYHRÁL V ALPÁCH ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ. RADEK HAVRDA Z VLČIC DOJEL ČTVRTÝ

článek vytvořen 23. 01. 2013, přečetlo si ho 5192 lidí

Trutnov, Lanslebourg - Pětačtyřicetiletému Jiřímu Vondrákovi se povedl husarský kousek. Vyhrál náročný závod psích spřežení La Grande Odyssée 2013, který se jel v savojských Alpách poblíž známého Mont Blancu. Do cíle dnešní závěrečné etapy dovezl svoji smečku s více než dvacetiminutovým náskokem na druhého v pořadí Miloše Gondu ze Slovenska. Loňský vítěz Radek Havrda z Vlčic skončil čtvrtý.


Jiří Vondrák z Rudníku. Vítěz alpského závodu La Grande Odyssée 2013

Pořadatelé už vyhlásili výsledky jako oficiální. V poslední etapě dokázal do té doby třetí Miloš Gonda předjet Pontiera, etapu vyhrál a posunul se na stříbrnou pozici. Jiří Vondrák dojel dnes třetí, s přehledem si ale pohlídal post lídra. „Jel jsem v klidu, v tom svém rychlém tempu, snažil jsem se nepodělat z toho, že soupeři jsou přede mnou, měl jsem to takticky dobře připravené,“ prohlásil v cíli závěrečné etapy.

Rudnický musher si přitom před závodem vůbec nedělal ambice na celkové prvenství. V lepším případě počítal s umístěním do pátého místa. "Chtěl jsem se v závodě držet tak, abychom hlavně dokončili. Tím byl náš cíl splněn. Že jsme vyhráli, to byla taková třešnička navíc, s kterou jsme nepočítali. Ano, měli jsme tu kvalitně a poctivě připravený tým, za to dám ruku do ohně, ale prvenství byla opravdu mimo plán," řekl Jiří Vondrák po slavnostním ceremoniálu.V Alpách závodil už potřetí, takže měl i dost zkušeností na to, aby zvolil vhodnou taktiku a přitom se mu vyhnula smůla, která ho potkala v předchozích letech. „Konečně jsme měli trošku štěstí v závodě, v různých drobnostech, detailech, dařilo se nám držet stanovenou taktiku. Jeli jsme závod hodně hlavou, žádné bláznění nebo euforické pouštění psů na rychlo z kopce. De facto celý závod mě soupeři nezajímali, jel jsem si vlastní závod podle svých psů a vyplatilo se to,“ vysvětlil vítěz.


Jiří Vondrák z Rudníku. Vítěz alpského závodu La Grande Odyssée 2013 s českou vlajkou

Klíčovým faktorem úspěchu je rovněž Vondrákův vlastní chov. „Měl jsem tady hromadu nováčků, což při takovém závodě není obvyklé. Fena, která mi lídruje, dala loni jedenáct štěňat a z toho jich je tady sedm. Takže ti její mlaďáskové tvořili půlku mého týmu, což je neskutečné,“ uvedl. Hned po ceremoniálu posedí v Alpách s ostatními mustry u sklenky vína, ve čtvrtek vyrazí zpět domů.

Radek Havrda, musher z Vlčic a loňský vítěz Odyssey, se vrací domů bez pomyslné medaile. Po katastrofální první etapě, ve které kvůli vyčerpanému pejskovi nabral čtyřicetiminutovou ztrátu, se sice snažil a dostal se až na čtvrtou příčku, na víc ale letos neměl. „V poslední etapě navíc moji psi dostali virózu, měli průjem a zvraceli, takže ten závěr to byl z naší strany boj, měli jsme co dělat, abychom vůbec dojeli do cíle,“ přiznal Havrda.


Radek Havrda v cíli. I přes problémy, kterého ho potkaly v první a poslední etapě, dojel čtvrtý.

Výsledky - 9. etapa:
1. Miloš Gonda (Slovensko)          čas 9:21:53 hod.
2. Jean Philippe Pontier (Francie)  - ztráta 10:37 min.
3. Jiří Vondrák (Česko, Rudník)     - ztráta 11:50 min.
4.
Jimmy Pettersson (Švédsko)       - ztráta 27:30 min.
5. Rémy Coste (Francie)             - ztráta 43:05 min.
6. Radek Havrda (Česko, Vlčice)     - ztráta 43:54 min.

Konečné pořadí:

1. Jiří Vondrák (Česko, Rudník) čas 42:22:39 hod.
2. Miloš Gonda (Slovensko)          - 27:08 min.
3. Jean-Philippe Pontier (Francie)  - 33:27 min.
4. Radek Havrda (Česko, Vlčice)   - 1:40:21 hod.
5. Jimmy Pettersson (Švédsko)     - 1:55:09 hod.


(pac, haf, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: grandeodysse.com

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena