Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.04.2018
Přesný čas: 17:50 Svátek: Evženie Zítra: Vojtěch
českozpívá

JUBILEJNÍ JAZZINEC ZAČAL VÝSTAVOU FOTEK V NOVÉ RADNICI A KONCERTEM POD HRADEM

článek vytvořen 19. 01. 2013, přečetlo si ho 2142 lidí

Trutnov - Příznivci jazzu se dočkali. Festival jazzu, blues, funky a word music označovaný jako Jazzinec začal. Proti předchozím rokům zhruba o měsíc dříve, ale o to luxusněji. Kromě tradičního úvodního dvojkoncertu se totiž uskutečnila vernisáž výstavy.


A nejde o jen tak nějakou běžnou expozici. Letos má totiž právě v Trutnově premiéru první společná výstava profesionálních jazzových fotografů z různých koutů světa. Pod názvem Jazz World Photo se skrývá zatím nevídaná sbírka 44 autorů, nejlepších fotografů světa od Austrálie po Turecko. Od každého je v expozici pouze jediný záběr. „Jsou to emoční snímky. Není to tak, že by na těch fotkách někdo třeba jen stál s kytarou nebo saxofonem. Převažují fotky z koncertů, část jich je i ze zákulisí,“ uvedl iniciátor výstavy a dvorní fotograf Jazzince Patrick Marek.

Na výstavě je i vítězná Fotografie roku 2013 od Jazz Journalist Association - Chick Corea od Pavla Korbuta z Ruska. „Je to nádherný portrét. Ta stojí za vidění. Každý fotograf může jen závidět takový snímek,“ řekl Marek. Výstava v takovém rozsahu se ještě nikdy nestala. Už nyní ale o ní mají zájem i některé jiná města, například Brno. V přízemí městského úřadu v Trutnově je přístupná vždy ve všední dny.Po slavnostním zahájení výstavy se dav příznivců přesunul Pod Hrad, kde se konal úvodní dvojkoncert. Jako první hrálo NajPonk Trio. Název tria pochází z pozpátku přečteného jména Jana Knopa. Lídr formace a klávesista se do Trutnova vrátil po deseti letech. Tentokrát tu hrál s novu formací, ale především na Rhodes Fender piano - vzácné elektrické piano s unikátní kladívkovou mechanikou. „Osobně bych si vybral normální akustické piano, ale jelikož tady údajně není. Tak jsme se domluvili na fendr pianu. Jako jediné kromě hammondových varhan je schopné ještě zastoupit akustický nástroj. Když je dobrý fendr rhodes, tak je to vždy velmi příjemné,“ prohlásil Jan Knop.

Pro trutnovský koncert půjčili organizátoři tender piano až z Hradce Králové. „Má určité mouchy, potřeboval by trochu vyladit, ale v zásadě to bylo fajn,“ chválil Jan Knop, který zaujal tak trochu jiným způsobem hry než bývá na Jazzinci zvykem.

NajPonk Trio
NajPonk Trio

Potom na pódiu před vyprodaným Pod Hradem zahrál slavný kytarista Rafal Sarnecki. Polský kytarista žije a koncertu v New Yorku, nyní se vrátil do Evropy jen kvůli svátkům a výjimečně hrál tedy i u nás. „Sarneckého nám loni doporučil geniální polský pianista Pavel Kacmarczyk,“ přiznal Tomáš Katschner, dramaturg festivalu.

Tip to byl správný. Sarnecki předvedl moderní jazz, střídal klidné pasáže s neobvyklou rytmikou. Jeho hudba působila osvěžujícím dojmem. „Rafal má svůj rukopis. Dává do hudby jakýsi polský melodický vliv. Hodně často ho přirovnávají k našemu Davidu Dorůžkovi, ale on je někým jiným. Je to prostě muzikant, kterého když slyšíte, tak o něm řeknete: Takhle zní Rafal Sarnecki,“ dodal Tomáš Katschner.

Rafal Sarnecki
Rafal Sarnecki

FOTOGALERIE ZDE

JAZZINEC 2013
15. ročník mezinárodního festivalu

čtvrtek 21.2.2013
Pod hradem
Kaltenecker Trio – 1705 MUSIC (HU)
Quattro Formaggi (CZ)


čtvrtek 28.2.2013
Koncertní síň B. Martinů
SUPER TRIO WUH (USA/CZ)
WILL BERNARD TRIO (USA/CZ)


pondělí 11.3. UFFO
ERIK TRUFFAZ & ANNA AARON (F/CH)


čtvrtek 14.3.2013
Koncertní síň nebo Pod hradem
PAUL LIEBERMAN QUARTET (USA/CZ)
Spirituály a gospely – LEE A. DAVISON & Vít Fiala Trio (CZ, USA)


čtvrtek 21.3.2013
UFFO
VOJTA DYK & B SIDE BAND FEAT. MICHAL ŽÁČEK


sobota 23.3.2013
UFFO
FESTIVALOVÉ FINÁLE
GERALD CLARK (JAR/CZ)
MINA AGOSSI (F)
RADOVAN TARIŠKA „Folklore to Jazz“ feat. Benito&Essiet … (SK/USA)
FRANK GAMBALE NATURAL HIGH TRIO (USA)


čtvrtek 28.3.2013
Pod hradem
BENSON MCGLASHAN JAZZ TRIO (USA,Can,Cz)
Jiří Moravčík


středa 10.4.2013
Národní dům
SPECIAL PROVIDENCE (HU)
KUŘE V HODINKÁCH  – mimořádný koncert z nejlepší české desky


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl
Kamera: Franta Hájek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena