Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:31 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

RADEK HAVRDA SE POSUNUL NA PÁTOU PŘÍČKU, ŠANCI NA PRVENSTVÍ MÁ NYNÍ ALE HLAVNĚ JIŘÍ VONDRÁK Z RUDNÍKU

článek vytvořen 14. 01. 2013, přečetlo si ho 2876 lidí

Trutnov, Morillon - Druhou etapou dnes pokračoval v Alpách prestižní závod psích spřežení La Grande Odyssée. Úspěšná byla i pro dva české závodníky - Radek Havrda dorazil do cíle čtvrtý a celkově se posunul na pátou příčku. Jiří Vondrák z Rudníku byl dnes těsně druhý a i v celkovém pořadí je druhý, jen kousek od lídra Jean Philippe Pontiera.

Jiří Vondrák z Rudníku (uprostřed) nečekaný vítěz první etapy a zatím druhý v průběžném pořadí

Dnešní etapa musela být s ohledem na zuřící bouři na hřebenech zkrácena a vedena náhradní trasou. Přesto i tak nachystala závodníkům drsné podmínky. Čekalo je totiž největší stoupání z celé Odyssey. „Na nejdelší sjezdovce v Evropě to byla strašná dřina, nastoupali jsme šestnáct metrů na čtrnácti kilometrech. Přišlo mi to jako strašný krpál, u nás by to asi bylo označený jako červená sjezdovka. A takových prudkých kopců, i když už pak kratších, tam bylo víc,“ hlásil Radek Havrda.

Po nedělním neúspěchu se snažil ztrátu na nejlepší stáhnout. To se mu sice nepovedlo, ztratil dalších sedmnáct minut, ale výrazně se posunul pořadím vzhůru. Po včerejšku, kdy jeden pes celou etapu nevydržel, byl dnes známý vlčický musher a loňský vítěz Odyssey ještě opatrnější. „Jeli jsme tak, abychom to v pohodě zvládli. Nemělo cenu nějak bláznit a snažit se něco dohánět,“ přiznal Havrda.

To druhý „vyslanec“ Krkonoš Jiří Vondrák z Rudníku se drží těsně za francouzským lídrem Pontierem. Ztratil dnes sice dvě a půl minuty, ale celkový rozdíl je vzhledem k počátku závodu zanedbatelný. „Současné umístění moc neřešíme. Závod je dlouhý, je před námi ještě hodně etap. Chceme závod dokončit se zdravými psi, to je pro nás nejdůležitější. Pokud budou psi v pořádku, budu spokojený, to jsou spojené nádoby,“ řekl skromně Jiří Vondrák.Podle některých musherů měly být první dvě etapy jedny z nejtěžších. „Všeobecně se tady něco takové traduje. Převýšením i profilem trati. Takže to nejhorší asi máme za sebou, ale tady v Alpách není jediná etapa lehká. Bylo by zkreslující tvrdit, že teď už nás čeká jen pohodový závod,“ naznačil Vondrák, co si myslí o dalších etapách. Ta úterní bude měřit 62 kilometrů a povede kolem Praz de Lys Sommand.

A jedna smutná zpráva na závěr. Alpský závod potkala tragédie. Jeden ze psů dalšího českého mushera Jindřicha Zelenky zemřel. „Pitva snad měla prokázat, že to nemělo souvislost se sportovním výkonem a že to nebyla vina mushera. Takže v závodě může pokračovat, ale myslím, že ho to asi dost poznamenalo,“ pronesl Havrda.

Video z veterinární kontroly při závodě u Radka Havrdy


LA GRANDE ODYSSÉE - VÝSLEDKY:
2. etapa (72 km): 1. Jean Philippe Pontier (Francie) čas 4:45.18 hod., 2. Jiří Vondrák (Česko, Rudník) - ztráta 2:30 min, 3. Miloš Gonda (Slovensko) - 4:35 min., 4. Radek Havrda (Česko) - 17:11 min.

Celkově: 1. Jean Philippe Pontier (Francie) čas 8:40:59, 2. Jiří Vondrák (Česko, Rudník) - ztráta 3:21 min., 3. Miloš Gonda (Slovensko) - 12:26 min., 4. Martin Bílý (Slovensko) - 54:41 min, 5. Radek Havrda (Česko, Vlčice) - 56:00 min., 6. Jimmy Petterson (Švédsko) - 59:46 min.

(pac, haf, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: grandeodysse.com

čtěte také: VYČERPANÝ PES ZPOMALIL HAVRDU, ŠANCE NA VÍTĚZSTVÍ KLESLA. NADĚJE DRŽÍ VONDRÁK 
HAVRDA OPĚT POJEDE V ALPÁCH ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ, POPRVÉ BEZ FENKY HENI

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena