Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 12:58 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

MÁLKOVÉ, ŘEDITELÉ MUZEA A GALERIE. JEDEN JE HISTORIK, DRUHÝ ZASE PUNKER

článek vytvořen 14. 01. 2013, přečetlo si ho 3272 lidí

Trutnov - Ředitelé významných kulturních institucí v Trutnově. Na první pohled zcela odlišné osobnosti. Nejen fyziognomií, ale hlavně vzhledem. To jsou Málkové. Zatímco Vlastimil, šéf Muzea Podkrkonoší, vyhlíží víceméně civilně, Štěpán, který řídí městskou galerii, nosí náušnice, jeho vlasy hýří barvami, prostě duší punker. Oba však něco spojuje: jsou to muži na svých místech, kteří se těší na vzájemnou spolupráci.
Vlastimil Málek (36),
historik, ředitel Muzea Podkrkonoší


Znáte se osobně s ředitelem městské galerie Štěpánem Málkem, už jste spolu mluvili?
Už jsme se sice potkali, ale ještě jsme spolu nějak více nemluvili. Dá se říci, že se známe od vidění. Věřím, že aktivity muzea a galerie nás brzy svedou dohromady.Nehrozí při shodě příjmení, že si vás budou lidé plést?
Trutnov je menší město a myslím si, že nějaká záměna nehrozí. Navíc máme poměrně nezvyklá křestní jména – já jsem Vlastimil a on Štěpán – a naše fyziognomie je úplně rozdílná, tak se toho neobávám.

Dokážete si představit, že byste si na jeden měsíc prohodili posty, máte představu, jak se galerie řídí?
Představit si to umím, protože městská galerie se zabývá výstavní činností a muzeum vlastně částečně také. Je to však pouze jedna ze složek našich aktivit.

Chodíte tam na výstavy, která vás zaujala?
Na vernisáže tam občas chodím. Byl jsem například na výstavě paní Kešnerové v přízemí městského úřadu. Její výstava fotografií se mi líbila. Pokud jde o umění, jsem příznivec krajinomalby. S tím mně dělá galerie radost, například loňskou výstavou krajin Františka Kavána. V letošním roce se chystá další krajinářská expozice, a to mě těší a zajímá.

Kolega Málek zpívá v punkové kapele N. V. Ú. Poslouchal jste někdy punkovou muziku nebo dáváte přednost jiné hudbě?
Přestože kolegu Málka neznám osobně, znám ho od roku 1991 přes hudbu. Když jsem byl teenager, měl jsem starší kamarády, kteří mě zásobovali kazetami s hudbou N. V. Ú., takže tuto skupinu znám dobře a byl jsem i na několika koncertech. Teď je můj hudební rozptyl větší, od punku až po vážnou hudbu. V každém žánru rovnocenně si najdu něco, co mě oslovuje.Štěpán je také výtvarný umělec. Jak jste na tom vy, zkoušel jste někdy třeba malovat?
Výtvarné umění nebylo nikdy moje hobby v tom smyslu, že bych se mu sám věnoval, protože nejsem tak nadaný. Jediný výtvarný úspěch, kterého jsem docílil, byl v osmé třídě. Malovali jsme portréty a náhodně se mi to povedlo. Paní učitelka ten výkres vybrala a visel pak na chodbě ještě deset let.

Zjevem působí excentricky, vy zase seriozně. Nelákalo vás někdy odhodit seriozní tvář?
Možná, jak nosím brýle, působím serioznějším dojmem, ale myslím si, že jsem v jádru veselý člověk. Možná ale, že na někoho seriozním dojmem působím, to se nedá nic dělat.
 
Na co byste se zeptal Štěpána Málka?
Kterého nežijícího malíře či výtvarný styl má rád.

Štěpán Málek: V rámci regionu mě vždycky zajímali pozapomenutí autoři. Jako sochař mám svého koně, a to už nežijícího sochaře Václava Kuderu – Křapíka. Je to autor, který nás kdysi reprezentoval na Expu v Montrealu, a je to skutečně zajímavá i svérázná persóna. Tvorba tohoto umělce je velice zajímavá.

Štěpán Málek (46),
punker, ředitel Galerie města Trutnova

Měl jsi možnost hovořit s ředitelem Muzea Podkrkonoší a tvým jmenovcem Vlastimilem Málkem?

Setkali jsme se u nás v galerii na vernisáži a neformálně jsme spolu prohodili pár slov.Dokážeš si představit, že byste si třeba na jeden měsíc prohodili posty, máš představu, jak se muzeum řídí?
Přiznám se, že jsem nikdy v muzeu nedělal. V muzeu je ta profese svázána jinými regulemi než v galerii, ta činnost tam je mnohem širší. Galerie se zabývá výstavami, muzeum ošetřuje sbírky, bádá v historii a podobně. Musel bych do toho více proniknout.

Jsi zpěvák punkové kapely, posloucháš i jinou hudbu, nebo jsi ortodoxní punker?
Můj záběr je strašně široký a nijak se proti ničemu nevymezuji. To, co poslouchám je z většiny jiná odrůda, než moje kmenová hudba. Poslouchám moderní vážnou hudbu, nepohrdnu klasikou, mám rád hudební alternativu, mezi moje oblíbence patří Patti Smith, Tom Waits nebo Nick Cave. Má rád i staré blues.

Bavilo by tě bádat v muzeu?
To by záleželo od oblasti, ve které bych bádal. Ale i ve výtvarném umění je potřeba bádat, setkávat se s umělci, pídit se po archivech.

Měl jsi už možnost si Muzeum Podkrkonoší prohlédnout?
Možnost jsem sice měl, ale bylo to tak trochu narychlo. Se svými syny se chystám na důkladnou prohlídku muzea, mám to v plánu.Rovněž v muzeu se pořádají výstavy. Byl jsi na nějaké, která tě zaujala?
Jsem tady zatím krátce, tak zatím nebyla příležitost. Určitě to brzy napravím.

Kolega Málek působí seriozním dojmem, ty poněkud excentrickým. Nehodláš, když jsi teď ředitelem, změnit image?
Nevidím důvod. Nečiní mně problémy respektovat určité standardy, chodit v obleku s kravatou, když to vyžadují okolnosti, ale na druhou stranu jsem punkově působil ve všech profesích včetně šestnáctiletého působení v akademické sféře. Změna image by byla z mé strany spíše přetvářka. Už bych to nebyl já.

Na co by ses zeptal Vlastimila Málka?
V čem by naše instituce mohly spolupracovat, co si mohou nabídnout.

Vlastimil Málek: S galerií muzeum již v minulosti spolupracovalo a jsem rád, že bude spolupráce i nadále pokračovat. Například na květen společně Galerie města s Muzeem Podkrkonoší a občanským sdružením Trutnov – město draka připravují velký projekt o surrealistech. Společnými silami by měl být vydán i katalog.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena