Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:15 Svátek: Lenka Zítra: Petr
českozpívá

VYČERPANÝ PES ZPOMALIL HAVRDOVU SMEČKU, ŠANCE NA VÍTĚZSTVÍ KLESLA. ČESKÉ NADĚJE DRŽÍ VONDRÁK Z RUDNÍKU

článek vytvořen 13. 01. 2013, přečetlo si ho 2576 lidí

Trutnov/Les Carroz - Tak špatný začátek ještě vlčický musher Radek Havrda neměl. Hned v první etapě alpského závodu psích spřežení La Grande Odyssée nabral téměř čtyřicetiminutovou ztrátu a značně se mu vzdálila šance na obhajobu loňského prvenství. Naopak se dařilo Jiřímu Vondrákovi z Rudníku. První etapu vyhrál a celkově je druhý.
Problémy začaly asi v polovině úvodní šedesát dva kilometrů dlouhé etapy z Les Carroz do městečka Flaine. Jednomu ze psů došly síly. Pokud chtěl smečka pokračovat dál, musel Havrda vyčerpaného psa naložit do saní. „Pejsek byl zřejmě moc natěšený do závodu, přepálil začátek a zřejmě mu došly síly. Už prostě nemohl, tak jsem ho musel naložit do vaku,“ uvedl musher.

Radek Havrda při nočním prologu
Radek Havrda při nočním prologu

Oslabení přišlo v nejméně vhodnou dobu. Na velmi náročné trati úvodní etapy totiž byly hodně prudké výjezdy. „Smečka to nebyla schopná se psem jako nákladem navíc vytáhnout. Minimálně čtvrt hodiny jsme tam čekali, než nám někdo pomůže nahoru. Nabrali jsme velkou ztrátu a je to hodně špatné,“ přiznal Radek Havrda.

Podle neoficiálních výsledků ztrácí na první místo po prologu, kde dojel sedmý s dvouminutovou ztrátou, a po úvodní etapě 39 minut. Závod je sice dlouhý a podobné potíže mohou potkat i ostatní, Havrda ale zůstává ve svých plánech při zemi. „Neměl jsem jenom jediný cíl vyhrát. Hlavně jsem chtěl slušně zajet, nyní si musím dát pozor, aby se mi nestalo něco podobného, vyhnout se dalším problémům. Když se dostaneme do takových problémů, je pro mushera i smečku hodně náročné se vůbec dostat do cíle,“ prohlásil Havrda.

Výpadek v první etapě mrzí o to víc, že v Alpách panuje na rozdíl od Čech dobré zimní počasí. „Před závodem ještě napadl čerstvý sníh, takže podmínky pro závod jsou vcelku vyhovující,“ dodal Havrda. Úvodní etapu vyhrál jiný český závodník - Jiří Vondrák z Rudníku. Roli jednoho z nečekaných favoritů může potvrdit hned zítra. Smečky totiž čeká ještě těžší etapa než dnes, totiž 77 kilometrů dlouhá trať.LA GRANDE ODYSSÉE - VÝSLEDKY:

Prolog (11 km): 1. Jean Philippe Pontier (Francie) čas 20:32, 2. Miloslav Mikolášek (Česko) - ztráta 16 sec, 3. Martin Bílý (Slovensko)- 1:11 min, 7. Radek Havrda (Česko) - 2:08 min.

1. Etapa (62 km): 1. Jiří Vondrák (Česko, Rudník) čas 3:32:56 hodin, 2. Jean Philippe Pontier (Francie) - ztráta 2:13 min, 3. Miloš Gonda (Slovensko) - 8:49 min, 4. Martin Bílý (Slovensko) - 16:22 min, 9. Radek Havrda (Česko) - 38:54 min.

Celkově: 1. Jean Philippe Pontier (Francie) čas 3:55:41, 2. Jiří Vondrák (Česko, Rudník) - ztráta 51 sec, 3. Miloš Gonda (Slovensko) - 7:51 min, 4. Martin Bílý (Slovensko) - 15:20 min, 5. Miloslav Mikolášek (Česko) - ztráta 34:27 min, 6. Jimmy Petterson (Švédsko) - 35:33 min, 7. Salva Luque (Španělsko) - 35:40, 8. Rémy Coste (Francie) - 37:38 min, 9. Radek Havrda (Česko, Vlčice) - 38:49 min.

(pac, haf, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: grandeodysse.com

čtěte také: HAVRDA OPĚT POJEDE V ALPÁCH ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ, POPRVÉ BEZ FENKY HENI

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena