Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:53 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard
českozpívá

HAVRDA OPĚT POJEDE V ALPÁCH ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ, POPRVÉ BEZ FENKY HENI

článek vytvořen 11. 01. 2013, přečetlo si ho 2402 lidí

Trutnov - Zhruba půlroční přípravy skončily, musher Radek Havrda jde opět do akce. Dnes ráno se čtrnácti psy a dvěma pomocníky (handlery) vyrazil z Vlčic do savojských Alp, kde bude obhajovat prvenství na prestižním závodě psích spřežení La Grande Odyssée.
Stejně jako v předchozích letech i nyní hýří dobrou náladou, mluví ale s pokorou. „Je to velký závod, něco jako když motoristé jedou Dakar. Taky z něj mají obavy, i když to jsou staří matadoři,“ říká devětatřicetiletý Radek Havrda.

Radek Havrda (uprostřed) s pomocníky Lubošem Seidlem a Danem Riemelem těsně před odjezdem.
Radek Havrda (uprostřed) s pomocníky Lubošem Seidlem a Danem Riemelem těsně před odjezdem do Alp. V pozadí Havrdova manželka Eva, která bude své drahé polovičce fandit z domova.

Odyssea je velmi náročný závod. Během jedenácti dnů musí psí smečky s mushery na saních ujet tisíc kilometrů. Jede se za každého počasí. Jeden den může být trať rozměklá, druhý den zledovatělá. V některých úsecích jsou drastická převýšení - při stoupání psi sotva jdou, při sjezdech nestíhají brzdit. Někdy z kopce frčí i čtyřicítkou. K tomu ještě patří extrémně dlouhé etapy s bivakem - nocováním pod širým nebem.

„V tak dlouhém, náročném a nevyzpytatelném závodě vás prostě může něco
LA GRANDE ODYSSÉE 2013
alpský závod psích spřežení
- jede se 12. až 23 ledna
- účastní se 300 psů, 20 musherů, 12 národností
- trať má 1000 kilometrů, 11 etap, z toho 2 s bivakem
- Havrda sebou veze 14 psů
a pomocnícky, tzv. handlery Luboš Seidls a Dana Riemela.
překvapit nebo zaskočit. Osobně mám ale největší obavy z povětrnostních podmínek. Úplně nejhorší jsou totiž zledovatělé cesty. Prostě pro pohodu psů bude počasí důležité,“ přiznává Havrda.

Střízlivě hovoří i o šancích na dobré umístění. Všichni ho sice coby zkušeného borce považují za favorita na stupně vítězů, on to ale vidí jinak. „Nikdy tam nejedu vyhrát, ale bylo by fajn být aspoň na stupních vítězů. Obhájit prvenství by bylo fajn, ale z roku 2011 vím, že to může skončit všelijak,“ připomíná ročník, ve kterém vzdal z medailové pozice těsně před cílem kvůli extrémní únavě psů.

A právě smečku čeká jedna důležitá novinka. Už ji nepovede legendární fenka Heňa, která měla zásadní podíl na Havrdových alpských triumfech v letech 2009 a 2012. „Loňský závod pro ni byl poslední. Nyní si užívá zaslouženého sportovního důchodu. Jedním z nových lídrů se teď stal její syn Sepp,“ tvrdí Havrda.

 Radek Havrda a jeho nový lídr Sepp, syn legendární fenky Heni
Radek Havrda a jeho nový lídr Sepp, syn legendární fenky Heni

Ve startovním poli letos stoupl počet musherů ze střední Evropy. Jakoby vítězství Havrdy přitáhla další nadšence ze států, kde zdaleka nemají závody psích spřežení takovou tradici a tak dobré podmínky jako v severských zemích. „Letos pojede pět Čechů a jeden Slovák, bude to takové česko-slovenské derby. Nejsilnější asi bude Miloš Gonda, který žije v Kiruně ve Švédsku. Prý tam měl letos ideální tréninkové podmínky,“ poukazuje na českou zimu beze sněhu.

Těsně před odjezdem Havrda přiznal, jak se sám během roku chystal na novou Odysseu. „Dal jsem si dva úkoly: zapracovat na své fyzičce a angličtině. Koupil jsem si běžecké boty, v létě o dovolené jsem začal trochu běhat, ale toho času jsem měl tak málo, že jsem to nezvládl. Angličtinu navštěvuju pravidelně, jednou týdně. Že by to na mě ale zanechalo nějaké stopy, se říct nedá. Asi bych se tomu měl věnovat víc, ale času mám tak málo … Ale třeba tam budu aspoň něco rozumět,“ říká jinak cizích jazyků neznalý vlčický musher Radek Havrda.
  


La Grande Odyssée Savoie Mont Blanc 2013 - Teaser by grandeodyssee

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Video:
www.grandeodyssee.com

Další související články:
MUSHER RADEK HAVRDA TO DOKÁZAL. VYHRÁL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH
ČLOVĚK JE VŽDY TROCHU V NEJISTOTĚ, ŘÍKÁ ÚSPĚŠNÝ MUSHER RADEK HAVRDA

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena