Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.04.2018
Přesný čas: 15:08 Svátek: Vojtěch Zítra: Jiří

SPISOVATELKA HANA HINDRÁKOVÁ KŘTILA KNIHU DĚTI NIKOHO, ROMÁN Z CHUDÉ KENI

článek vytvořen 11. 12. 2012, přečetlo si ho 2886 lidí

Trutnov - Čtyřikrát během pěti let byla spisovatelka Hana Hindráková (30) v africké Keni. Vždy na dost dlouhou dobu, takže měla hodně možností poznat život tamních dětí v chudém a drsném prostředí. Sepsala podle toho román Děti nikoho, který slavnostně křtila v pondělí večer v městské knihovně na Krakonošově náměstí.Hana Hindráková nejprve četla, a potom křtila svůj román Děti nikoho

Proč právě u nás? Hindráková sice žije ve Strančicích u Sázavy, ale pochází z Trutnova. Knihovnice dokonce připomněly, jak coby školačka chodila do zdejší knihovny. Po letech se tak vrátila na „literární místo činu“. Mezitím stihla vystudovat vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch a rozvojové země. A také cestovat a psát.

Děti nikoho jsou jejím prvním románem. Dosud psala hlavně cestopisy. „Myšlenky na knížku o Keni mě začaly napadat po mé čtvrté návštěvě v roce 2009. Tehdy jsme se dostala do kontaktu s keňským chlapcem Davidem, který se coby sirotek octil na ulici,“ řekl Hana Hindráková při besedě, která byla součástí pondělního křtu. Námětem byl mimo jiné chlapcův příběh s dobrým koncem. David totiž nejen, že se ocitl bez rodičů, ale ve svízelné situaci navíc fetoval lepidlo. Přesto se nakonec se z nejhorších problémů dostal.

Kromě příběhu Davida Kimathiho jsou součástí románu ještě další osudy. Například Moraa Sirové žijící v chudinské čtvrti Mathare v Nairobi, příběh Odeka Orengeho vedoucího dětský gang v Nairobi, příběh Joy Makauové vyrůstající v bohaté čtvrti Karen a příběh Kioni, vnučky šamanky Wanji od hory Mt. Keňa. Vše silné příběhy, které nenechají čtenáře v klidu.

 

Právě emoce nejsou jen součástí knihy, ale Hindráková je naplno prožívala, když se v Keni snažila pomáhat v rámci humanitárního sdružení Fair. „V začátku jsem cítila úplné zoufalství. Chodila jsme po tamních ulicích, viděla jsem tu chudobu a spoustu obyvatel, takže mi ta naše pomoc přišla jako kapka v moři,“ přiznala.

Emoce byly dokonce tak silné, že hned svoji první návštěvu původně považovala zároveň za poslední. „Když jsme se poprvé vracela z Keni, říkala jsem si, že už se zpátky nevrátím. Ale při příjezdu domů do Čech jsem měla velký kulturní šok, když jsem tady viděla krásné baráky nebo lidi v novém oblečení. Asi tři měsíce jsem se z toho vzpamatovávala. Chodila jsem ve staré bundě, nechtěla jsme na sebe brát něco nového,“ prozradila. A zároveň připustila, že ani drsné životní podmínky nepřekáží většině Afričanů v dobré náladě. „Oni sice nic nemají, ale jsou šťastní. U nás jdete po ulici, lidi se mračí a mají deprese. Takové slovo v Keni nikdo nezná,“ porovnala honosné evropské prostředí s chudinskými čtvrtěmi v Keni.Hindráková by měla brzy vydat ještě další knihu - Karibu Keňa s podtitulem Láska v ohrožení voodoo. Příběh české ženy, která se rozhodne začít v Keni nový život, vyjde na jaře. Opět to nebude cestopis, ale román.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena