Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.04.2018
Přesný čas: 18:04 Svátek: Evženie Zítra: Vojtěch

MUZEUM OTEVŘELO NOVOU EXPOZICI, MALÍŘE A AUTORA VEČERNÍČKŮ JAROSLAVA CITY

článek vytvořen 07. 12. 2012, přečetlo si ho 2862 lidí

Trutnov - Tři roky po sobě pořádalo Muzeum Podkrkonoší s úspěchem tzv. Předvánoční odpoledne. Akci proto zopakovalo i letos (konkrétně včera) a drželo se přitom osvědčených zvyklostí. Nabídlo ukázky tradiční rukodělné techniky, prodej vánočního sortimentu, bohatý hudební program a vernisáž nové výstavy.

FOTOGALERIE ZDE

Stejně jako v minulosti se i nyní povedlo vybrat vhodné „předvánoční“ téma - výtvarná dílka českého malíře, ilustrátora, spisovatele a humoristy Jaroslava City. „Jeho kreslené vtipy můžete znát ze stránek předních českých novin a časopisů. Proslul i jako ilustrátor dětské literatury a pohádek, je rovněž autorem řady kreslených filmů a animovaných televizních snímků,“ uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek.

Nejznámější od City je večerníček Slimáček Maťo a skřítek Klinček. Vzniklo ho rekordních sto dílů. Žádný jiný český večerníček tolik dílů neměl. Právě pro umělcův široký umělecký záběr má výstava příznačný název: Od vtipu k večerníčku. Šestaosmdesátiletý Jaroslav Cita z Náchoda se vernisáže ze zdravotních důvodů nezúčastnil. Návštěvníky ale přesto pozdravil, a to prostřednictvím videonahrávky pořízené v jeho pracovně. „Jsem nesmírně vděčný, že v muzeu dokázali myšlenku realizovat. Vám, milí návštěvníci vernisáže, děkuji, že máte zájem o moji tvorbu. O to víc lituji, že ze zdravotních důvodů nemohu být s vámi. Každý určitě najdete mezi obrázky aspoň jeden, který vás pohladil u srdíčka. Ještě jednou všem veliký dík, mějte se rádi,“ vzkázal.Právě sám autor dodal do expozice asi polovinu vystavených exponátů. Druhou přidala Alena Křivská, kurátorka výstavy, sběratelka Citových obrázků a jeho věrná fanynka. „Citův svět, to je svět pohody, krásný, poetický, prostě něžný svět. Svět člověka, který ho vidí krásnýma očima, všechno vidí z té lepší stránky. Miluje život, lidi, zvířata, všechno živé, zkrátka celý svět,“ řekla Křivská. Dodejme, že výstava Citových obrázků potrvá do 17. února.

A teď ještě zpět k Předvánočnímu odpoledni. Druhým vrcholem po vernisáži byl adventní koncert folkové skupiny Kantoři z Hradce Králové. Kapela existuje už od roku 1970, z původní sestavy je ale dnes členem pouze kapelník, zpěvák a houslista Jan Filip. Přestože formace existuje už 42 let, její repertoár se moc nezměnil. Hraje a propaguje především lidové písně.
  
 
Několik výrobců předvádělo tradiční rukodělné techniky a výrobu vánočních ozdob. Např. Alena Vaňková pletení z pedigu, Andrea Pichová výrobu bižuterie, zdobení perníků a pletení z pedigu, Martina Hofmanová ruční šití hraček a Pfeifer art glass výrobu vánočních ozdob.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena