Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.01.2019
Přesný čas: 08:03 Svátek: Milena Zítra: Miloš

NÁPAD K PIVOVARSKÉ VÝSTAVĚ MNĚ VNUKNUL HOSPODSKÝ, ŘÍKÁ SBĚRATEL PÍCHA

článek vytvořen 25. 11. 2012, přečetlo si ho 3050 lidí

Trutnov - Stejně jako jeho kolega sběratel Jiří Beran i Petr Pícha z Trutnova má rád pivo Krakonoš. Není sice trutnovský, ale vrchlabský rodák, vyrůstal však a stále žije v Trutnově. „Už jako kluk jsem ho ucucával, když ho táta pil a zůstal jsem u něj. Vyhovuje mi jeho hořkost a kvalita, protože je nepasterizované,“ vysvětlil svůj vztah k pivu Krakonoš sběratel Pícha, který je iniciátorem výstavy k 430. výročí trutnovského pivovaru, která se bude konat v Muzeu Podkrkonoší.

 Nápad k uspořádání této expozice Píchovi vnuknul jeden hostinský. „Obcházel jsem totiž hospody a sháněl různé předměty a materiály do své sbírky. On mně řekl, že když toho mám tolik, jestli bych neudělal výstavu,“ vrací se do doby před dvěma lety sběratel. Když se přiblížilo výročí pivovaru, tak myšlenku na výstavu oprášil a zeptal se v muzeu, zda by mělo zájem ji uspořádat. Pivovar dělal výstavu před deseti lety, letos se rozhodl, že něco podobného neuskuteční.Pícha nevycházel pouze ze své sbírky, ale snažil se získat věci pro výstavu i jinde. Bohužel téměř bez výsledku. Ozval se mu pouze jeden člověk, který mu dal k dispozici rukopis – část účetní knihy vztahující se k trutnovskému pivovaru. Pícha do výstavy poskytnul pivní etikety od roku 1948, plechové cedulky na pípy i na zeď a kalendáře.

Trutnovský sběratel není, jak říká, žádný historik, ale sběratelství je jeho velký koníček. Předměty, které se nějak vztahují k pivovaru, sbírá přibližně deset let. „Prapůvodní etikety jsem měl ale už předtím, když jsem chodil na střední školu,“ uvádí. Ve své sbírce má hlavně etikety od národních podniků až do současnosti. Prvními exponáty v jeho sbírce byly běžné etikety, které se používaly v roce 1989. „Dělal jsem v pivovaru a nebyl problém si je tam vzít,“ směje se.

 

Kromě etiket má už zmíněné plechové cedulky, pivní tácky, kalendáře, vše souvisí s pivovarem Krakonoš. „Vyloženě nějakou cennou etiketu nemám. Vím ale o kouscích, kterých je velmi málo a do mé sbírky se asi nedostanou, i když bych si to přál,“ poznamenal sběratel, který se domnívá, že v souvislosti s trutnovským pivovarem je stále co sbírat.

„Soustředil jsem se jenom na etikety a kulaté sudové etikety. Pak jsem se ale dostal do slepé uličky. Objevil jsem však naštěstí katalogy a začal jsem sbírat podle nich, hodně také pomohl internet. Když už byly v tomto směru možnosti omezené, rozšiřoval jsem sbírku o pivní tácky, cedulky, vršky a lahve,“ vypočítává Pícha, který by měl rád ve své sbírce chybějící etiketu pro sedmistupňové pivo.

Sběratelské sklony se v Píchovi probudily už v dětství. Sbíral nálepky z krabiček od zápalek, odznaky a později na střední škole pivní tácky. „V mém dětství sbíral každý něco,“ konstatuje. O tom, komu své sbírky jednou odkáže, zatím nepřemýšlí, protože je ještě poměrně mladý. „Zatím jsem o tom ještě neuvažoval. Mám dvě dcery, ta mladší měla ze začátku zájem, teď už je to horší. Uvidíme v budoucnu,“ dodal sběratel.
 

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálekčtěte také: V MUZEU SE ČEPOVAL KRAKONOŠ ZDARMA, NA ÚVOD VÝSTAVY O PIVOVARU

BYL JSEM PRVNÍ, KDO POPSAL MODEL VAGONU NÁPISEM KRAKONOŠ, TVRDÍ BERAN
POHLED DO HISTORIE: V 16. STOLETÍ PŮSOBILY V TRUTNOVĚ DVA PIVOVARY
JUBILEUM: TRUTNOVSKÉ PIVO KRAKONOŠ, CHUŤ A ŘÍZ MÁ UŽ 430 LET

HAVLOVA AUDIENCE NEBYLA O MNĚ, ŘÍKÁ NĚKDEJŠÍ SKLEPMISTR PIVOVARU JAN ŠPALEK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena