Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:42 Svátek: Ilona Zítra: Běla
českozpívá

BYL JSEM PRVNÍ, KDO POPSAL MODEL VAGONU NÁPISEM KRAKONOŠ, TVRDÍ BERAN

článek vytvořen 24. 11. 2012, přečetlo si ho 3908 lidí

Trutnov - Mezi nejznámější trutnovské sběratele patří Jiří Beran. Jeho hlavním zájmem jsou sice železniční modely, ale jako patriot a příznivec piva Krakonoš, má také rozsáhlou sbírku předmětů souvisejících se stejnojmenným pivovarem. Sbírá zejména etikety, tácky, sudové nálepky, otvíráky, fotografie i dokumenty. „Mám také modely železničních vagonků s nápisem Krakonoš,“ chlubí se.
Pijete rád trutnovské pivo Krakonoš?
Chutná mi a jsem patriot. Navíc jsou piva, která mi nedělají dobře, ale Krakonoš mně svědčí. Kupuji si lahvové a občas zajdu do restaurace Na Pražské na točené. Piju sice dvanáctku, ale ani lahvová jedenáctka není špatná. Krakonoš má určitou hořkost a musí být studený. Prostě mně to pivo vyhovuje už kvůli tomu, že není pasterizované.Proč jste se rozhodl sbírat předměty související právě s tímto pivovarem?
Měl jsem několik starších etiket, a když začali vydávat další, tak jsem se rozhodl je sbírat. Sháněl jsem pokud možno i ty starší a dopídil jsem se až k těm nejstarším, i když ty mám pouze v kopiích. Etikety se na lahvích začaly objevovat před více než třiceti lety, nejdříve na pivu Jiskra a potom na čtrnáctce Horal. Pak se Horal přejmenoval na Krakonoš. Zajímavostí je, že se v pivovaru vyrábí kvasnicové pivo, na které se ale nedělá zvláštní etiketa. Je to dvanáctka a na etiketě je připsáno písmeno K.

Jsou to jen etikety nebo i něco jiného?
Beru všechno, co se týká trutnovského pivovaru kromě sudů a lahví z prostorových důvodů. Mám i šest třetinkových půllitrů. Kromě etiket jsou to třeba novoročenky, které pivovar vydal. Mám i sadu devíti malých kalendáříčků z roku 2006. Ty jsou zajímavé tím, že se vůbec ve velkém nevytiskly. Byla rovněž vydaná taková zvláštnost. Na jedné straně je Krakonoš a na druhé je bývalý prezident Václav Havel, který v pivovaru pracoval, jak na rameni nese pytel s chmelem. Sbírám také odznaky s Krakonošem nebo otvíráky na pivo nejen kovové, ale i umělohmotné. V roce 1992, když bylo pivovaru 410 let, byl jako upomínkový předmět vytvořen otvírák. Mám ještě jeden kovový ve tvaru lahve. Jeden otvírák mně však chybí. Na náměstí byly nějaké oslava a prodávaly se tam plastové otvíráky s nápisem Krakonoš a já, nevím už proč, jsem si koupil jenom jeden.Kolik etiket máte?
Dvě plná alba. Jedno album obsahuje etikety a pivní tácky, druhé články související s pivovarem, fotografie, pohlednice, otvíráky a podobně. Mám také porcelánové podtácky. Ty byly původně bez nápisů, ale asi před dvaceti lety je pivovar opatřil nápisem Krakonoš. Byla to sběratelská věc, v hospodách se neobjevily.

K čemu sloužily plechové visačky a cedulky?
Ty v restauracích visí na pípách. Jsou dvojí - plechové a plastové. Plechové cedulky mám všechny tři, těch plastových jen několik. Na cedulce je vždy značka piva, v našem případě Krakonoš, stupeň piva a cena.

Pamatujete si na první „pivní“ exponát, co to bylo?
Byly to zase etikety. Je to tak pětadvacet roků zpátky. Dříve ale etikety na lahvích nebyly a piva se rozlišovala plechovým vrškem, do něhož byl vyražen stupeň. Tehdy se vyráběly sedmičky, desítky a dvanáctky. Etiketa se zpočátku, jak už jsem říkal, objevila na lahvi s pivem Horal. Pivovar chtěl upoutat pozornost, takže to mělo reklamní účel. Teprve potom se dávaly etikety na každou lahev nejdříve s hlavou a později s postavou Krakonoše. Zajímavostí, která se ví mezi sběrateli, je, že se motiv s Krakonošem poprvé objevil na pivu z Vrchlabí, a to ještě před válkou, když tady žili Němci.

Na co se používaly kulaté papírové nálepky?
Ve své sbírce jich mám několik. Používaly se na sudy ještě v době, kdy se nepoužívaly etikety na lahve.Které předměty vaší sbírky jsou nejzajímavější?
Dá se říci, že takové nejunikátnější jsou prvorepublikové etikety. Zajímavostí jsou také etikety vydané v rámci kraje. Byly dožínky a všechny pivovary v kraji musely uvařit pivo. Na lahev se pak nalepila univerzální etiketa Dožínkový světlý ležák dvanáctistupňový, a to pouze jednou za rok při této příležitosti. Byl tady koncern východočeských pivovarů, který zastřešoval všechny v této oblasti, které pak tuto etiketu nalepily na láhve se svým dožínkovým pivem.

Pochlubte se nejstarším kouskem ze sbírky, kdy vzniknul?
Mám jeden velice zajímavý originál papírového pivního tácku z první republiky. Ten byl vyroben někdy v půlce dvacátých let. Jsem jeden z mála, kdo ho má.

Máte prý model vláčku s logem pivovaru?
My, železniční modeláři, udržujeme přátelské vztahy s německou firmou Tillig, která vyrábí modely železničních vláčků. Bývalému majiteli chutnalo pivo Krakonoš. Jednou přijel na náš sraz a přivezl krabici s padesáti vagonky s potiskem Krakonoš. Těch vagonků je ve světě celkem sto. K tomuto nápadu se přidaly i další firmy, které občas na modelech chladírenských nebo nákladních vozů použijí logo Krakonoše. Velkou sérii vydala firma Loko ze Dvora Králové s potiskem pivovaru Krakonoš, ale i firma Merkur z Police nad Metují. Musím ale říci, že jsem byl první, kdo popsal model vagonu nápisem Krakonoš propisotem přes šablonu. Mám ho ve své sbírce.

Co na to říká pivovar, vítá to?
Samozřejmě. Vědí o tom a nevadí jim to. Je to pro ně vítaná reklama zdarma.Máte v Trutnově, jako sběratel předmětů z pivovaru, velkou konkurenci?
Sběratelů těchto předmětů je nás v Trutnově pět. Občas se potkáme, řekneme si, co máme nového ve sbírce. Někdy si věci vyměňujeme.

Má sbírka těchto předmětů nějaké hranice, je stále co sbírat?
Nemá. Stále něco vychází. V současné době vydal pivovar prkénko na krájení cibule nebo masa. Před držákem je logo s Krakonošem.

Čím byste chtěl rozšířit dosavadní sbírku?
Hlavně starými etiketami.

Jak často se obměňují etikety pivovaru?
Čtyři nové etikety přišly po těch, co byly na lahvích tak deset let. Není to ale pravidlo. Zatím mají dostatek velikonočních a vánočních etiket, ty zatím zůstávají do vyčerpání zásob. Škoda, že nevyjde etiketa k letošnímu 430. výročí pivovaru.

Samostatnou kapitolou jsou kalendáře. Pivovar je vydává?
Pivovar vydává velké nástěnné kalendáře deset až dvanáct roků. Měl jsem je strčené pod postelí a nevisely na zdi. Projevil o ně zájem kolega sběratel Petr Pícha, tak jsem mu je dal. Nechal jsem si jenom jeden, který pivovar vydal v roce 2006.

Kde k exponátům přicházíte?
Novinky získávám v pivovaru, něco z internetu. Mou zásadou ale je nic neprodávat, pouze vyměňovat. Tím se řídím. Takže buď exponáty výjimečně koupím, nebo dojde na tak zvaný výměnný obchod.

Už jste je někde kompletně vystavil?
Pravidelně vystavuji vagonky na modelářské výstavě. K nim tam vždy přidám nějakou etiketu nebo něco z vlastních zásob, co souvisí s pivovarem.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek


čtěte také: V MUZEU SE ČEPOVAL KRAKONOŠ ZDARMA, NA ÚVOD VÝSTAVY O PIVOVARU

BYL JSEM PRVNÍ, KDO POPSAL MODEL VAGONU NÁPISEM KRAKONOŠ, TVRDÍ BERAN
POHLED DO HISTORIE: V 16. STOLETÍ PŮSOBILY V TRUTNOVĚ DVA PIVOVARY
JUBILEUM: TRUTNOVSKÉ PIVO KRAKONOŠ, CHUŤ A ŘÍZ MÁ UŽ 430 LET

HAVLOVA AUDIENCE NEBYLA O MNĚ, ŘÍKÁ NĚKDEJŠÍ SKLEPMISTR PIVOVARU JAN ŠPALEK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena