Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:45 Svátek: Ilona Zítra: Běla

V MUZEU SE ČEPOVAL KRAKONOŠ ZDARMA, NA ÚVOD VÝSTAVY O TRUTNOVSKÉM PIVOVARU

článek vytvořen 23. 11. 2012, přečetlo si ho 4043 lidí

Trutnov - Takovou vernisáž ještě muzeum nezažilo. Snad aspoň stokrát zaznělo při úvodních projevech slovo pivo nebo pivovar. Lahodný mok se zdarma čepoval jen pár kroků od hlavních řečníků. Kapela Tendr hrála skladby s výhradně pivařskými texty. A téměř všude byly k vidění exponáty spjaté s pivní tématikou. Nebylo divu. Slavnostní zahájení totiž patřilo nové expozici věnovaná 430. výročí trutnovského pivovaru.
Sběratel Petr Pícha vysvětluje
Sběratel Petr Pícha upřesňuje popis pivních etiket

Název výstavy Kde se pivo vaří, tam se dobře daří přilákal na čtvrteční vernisáž jednu z největších účastí posledních let - 220 návštěvníků. „Z dobře cílené marketingové strategie současného pivovaru Krakonoš známe všichni jistě letopočet 1582, který můžeme vídat na etiketách, pivních sklenicích a dalších propagačních předmětech v pohostinských zařízeních v širokém okolí. Vzhledem k letopočtu, který se dnes píše, je tomu tedy právě oněch 430 let, kdy se trutnovští právováreční měšťané spojili, aby si ve městě postavili nový společný pivovar,“ řekl na úvod ředitel Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek.

Potvrdil rovněž, že myšlenka „pivní expozice“ se zrodila mimo muzeum., „Když jsme připravovali plán výstav na letošní rok, navštívil mne soukromý sběratel Petr Pícha s nabídkou uspořádat u příležitosti pivovarského výročí výstavu pivních etiket, tácků, půllitrů a dalších pivovarských suvenýrů sběratelského zájmu. Řekli jsme si však, že by bylo dobré výstavu pojmout komplexněji a zaměřit ji nejen na sběratelské kuriozity, ale na historii pivovaru a pivovarnictví v Trutnově vůbec,“ upřesnil Málek.

 

Výstava vznikla především díky vstřícnosti ředitele pivovaru Karla Janka, sběratelů Petra Píchy a Jiřího Berana, kteří obohatili muzejní sbírky mnoha jedinečnými exponáty z vlastních sbírek. Pomohlo rovněž Pivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesy při Černokosteleckém zájezdním pivovaru a tradiční partner muzea Státní okresní archiv v Trutnově.


FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

čtěte také: JUBILEUM: TRUTNOVSKÉ PIVO KRAKONOŠ, CHUŤ A ŘÍZ MÁ UŽ 430 LET

HAVLOVA AUDIENCE NEBYLA O MNĚ, ŘÍKÁ NĚKDEJŠÍ SKLEPMISTR PIVOVARU JAN ŠPALEK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena