Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:53 Svátek: Jan Zítra: Ivan

MUZEUM UKAZUJE ČERNOBÍLÉ SNÍMKY KRKONOŠ OD ČESKÝCH I POLSKÝCH AUTORŮ

článek vytvořen 09. 11. 2012, přečetlo si ho 2369 lidí

Trutnov - Mnohokrát už byly Krkonoše fotografovány. Mnohokrát byly snímky těchto známých hor vystavovány. A mnohokrát byly oceněny nebo dokonce zvěčněny v knihách. Přesto se skupince autorů povedlo vytvořit tak trochu jiné snímky. Spíše jakési fotografické obrazy. K vidění jsou od včerejška v Muzeu Podkrkonoší jako součást expozice Polsko-české Krkonoše.


Na svědomí ji mají polští a čeští fotografové z obou stran Krkonoš. Scházejí se často při plenérech - společných fotoakcích, pořádají vlastní výstavy. "Když jsme loni pořádali s fotoklubem Na draka výstavu klasických fotografických technik v tvorbě současných českých, polských a slovenských fotografů, přijeli na vernisáž také kolegové z Jelení Hory. Tehdy vznikla myšlenka uspořádat letos fotografický festival s finanční podporou Evropské unie jako projekt přeshraniční spolupráce," uvedl Vlastimil Málek, ředitel muzea, které akci pořádá společně s Jelenohorským kulturním centrem.

Všechny vystavené fotografie jsou v klasické, černobílé podobě, což byla první ze dvou podmínek pro autory. Druhou byl předpoklad, aby nešlo jen o záznam pohledů na hory. "Umělci si vždy museli zodpovědět otázku, zda jejich fotografie vzniká při chození po horách, anebo jestli jsou hory příležitostí k tvorbě fotografií. Výsledky mnohaletých plenérových zkušeností ukazují na vítězství druhé varianty. Hory jsou tedy jen inspirací ke vzniku fotografického obrazu," citovala trutnovská fotografka Eva Kešnerová polského kolegu Wojteka Zawadskiho.Dodejeme, že skupina českých a polských fotografů v létě absolvovala týdenní soustředění na polské boudě Odrodzenie nedaleko Špindlerovy boudy. Právě fotografie pořízené během tohoto workshopu jsou jádrem jedinečné výstavy. Ta je rozdělená do dvou částí. V prvním patře jsou fotky polských autorů, v přízemí českých. Expozice je k vidění denně kromě pondělí, přístupná je do 30. listopadu.


FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena