Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 03:48 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj

MEDITAČNÍ KRESBY MALÍŘE KORNATOVSKÉHO OHROMUJÍ DIVÁKA NADŽIVOTNÍ VELIKOSTÍ

článek vytvořen 31. 10. 2012, přečetlo si ho 2320 lidí

Trutnov - Obrovská, téměř pětimetrová oválná kresba na plátně pohlcuje přihlížejícího diváka. Monumentalita však při bližším ohledání působí křehce a je autorem tvořená s mimořádnou meditativní trpělivostí. Tak působí práce malíře Jiřího Kornatovského, který má v městské galerii výstavu nazvanou Meditace kresbou.

Precizně propracované kresby Jiřího Kornatovského v městské galerii působí monumentálním dojmem.

Ohromující nadživotní velikost tvarů umocňují ne příliš veliké prostory galerie. V tomto případě je tento kontrast výhodou a návštěvník je vtažen do děje a „přinucen“ ke komunikaci s dílem. Čím větší je kresba, tím působivější je výsledný dojem. Několikametrové plochy papíru či plátna pokrývají sítě čar vytvořené uhlem. „Výtvarné dílo žije vlastním životem a já jsem jen vykonavatelem vnitřních podnětů, které mně samo dává,“ říká ke své tvorbě umělec.

Kdo přijde na výstavu, dostane se do blízkosti malířových kreseb, které při jejich velikosti tvoří neuvěřitelně koncentrované kompozice, zadívá se a je ztracen. „Úplně mě vsakují do sebe. Myslím, že se mi o nich bude v příštích dnech zdát. Působí na mě úchvatně,“ podělila se o své zážitky jedna z návštěvnic výstavy.


Malíř Kornatovský na vernisáži rozdával květiny. Jednu z nich dostala ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Jiří Kornatovský si zvolil kresbu jako svébytný výtvarný projev a několik let se jí věnuje takřka výhradně. „Jeho práce jsou v českém prostředí unikátní nejen svým formátem, ale také svým finálním vyzněním,“ uvedla ředitelka galerie Lucie Pangrácová. Kresby malíře vznikají soustředěnými pohyby celého těla. Pohyby musí být plynulé a bezchybné. Výsledkem jsou předměty působící neskutečně křehce a přitom skutečně hmotně.

Kornatovský nezapře ve svých dílech svůj zájem o meditaci a spiritualismus. „Ponoření se do spirituální podoby díla připomíná soustředění starých mistrů čínské či japonské kaligrafie,“ potvrdila Helena Fenclová, manažerka výstav a sbírek Galerie Klatovy Klenová. Výstava Meditace kresbou, která potrvá do 24. listopadu, je společným projektem klatovské galerie, Galerie města Trutnova a Oblastní galerie v Liberci.


Obrovské kresby na stěnách galerie vzbuzují nejen údiv diváků, ale i rozmanité diskuse.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena