Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.01.2019
Přesný čas: 01:13 Svátek: Vladislav Zítra: Doubravka
českozpívá

JAKÁ JE MÓDNÍ PŘEHLÍDKA BEZ MODELEK? BYLA TO SHOW PLNÁ TANCE A HUDBY

článek vytvořen 31. 10. 2012, přečetlo si ho 6357 lidí

Trutnov - Byla to módní přehlídka, taneční vystoupení, divadlo, koncert nebo baletní představení? Velmi netradiční zážitek nabídl úterní večer návštěvníkům Společenského centra Uffo. Přední česká oděvní návrhářka Helena Fejková uchvátila Trutnov svým unikátním projektem Jazz - Fashion - Dance, v němž jinak tradičně „konzervativní“ módní přehlídku posouvá do zcela jiné roviny a vytváří z ní neuvěřitelně poutavou show.


„Vznikalo to postupně,“ usmála se uznávaná pražská návrhářka, která má však velmi blízký vztah k našemu regionu. Narodila se totiž v Náchodě, vyrůstala v České Skalici, žila ve Dvoře Králové i Trutnově, kde v Domě kultury založila výtvarné obory a pořádala svoje výstavy. Momentálně už ale pětadvacet let žije v našem hlavním městě. „V Trutnově jsem ale často, protože jsme si tady koupili chalupu. Poslední přehlídku jsem tady ale měla snad ještě někdy za totáče,“ vzpomínala držitelka ocenění Národní ceny ČR „Za vynikající design“ z roku 2002.Avšak vraťme se zpět k jejímu nápadu s názvem Jazz – Fashion – Dance. Helena Fejková již sedm let spolupracuje na svých přehlídkách s tanečníky a před dvěma roky při koncertě zpěvačky Jany Koubkové jí napadlo, jestli by to lidem nešlo ukázat všechno najednou - propojit módu, tanec a hudbu. Když s touto myšlenkou seznámila nestorku českého jazzu, její dlouholetá zákaznice možnost neváhala. „Jsem velice ráda, když někdo vymyslí něco netradičního, protože toho tradičního tady máme dost. Okamžitě jsem s tím souhlasila,“ uvítala Jana Koubková možnost, aby její Quartet doprovázel tanečníky na „molu“. „Líbí se mi, že dokážou ty modely prodat jinak, než se to běžně děje,“ poukázala zpěvačka.Možná se ptáte: Módní přehlídka bez modelek. Je to vůbec možné? Helena Fejková vám bez mrknutí oka odpoví, že ano. Novinkou jejího módního programu je totiž fakt, že do svých kostýmů neobléká už vůbec žádné modelky. „Už jsem si jich užila dost a myslím si, že k nim nevrátím,“ usmála se. „Nebaví mě ten jejich stereotyp, že ani přesně nevědí, co na sobě nesou. S tanečníky je to jiné. Ti si to strašně užívají a svým představením tomu dávají další rozměr. Jsem s nimi nesmírně nadšená,“ nemůže si vynachválit spolupráci s členy nezávislé skupiny současného tance Dekkadancers, aktuálně tvořené tanečníky Baletu Národního divadla v Praze.„Dá se říct, že my se na takováto netradiční spojení orientujeme, zapojování různých médií a technologií do tance,“ poznamenal jeden ze zakládajících členů Dekkadancers Tomáš Rychetský a ještě dodal, že módní přehlídky skupinu moc baví. „Jsme rádi, že můžeme lidem ukázat kostýmy jinou formou, než nabízí klasická módní přehlídka,“ pronesl.

„Je to pro nás zábava, zkušenost. Je to prostě něco jiného, než tančíme v divadle. Je to uvolněnější a můžeme se do toho víc položit. V podstatě máme volno ruku, takže můžeme hodně improvizovat. Navíc je to moc hezké, spoustu modelů bychom si nejradši vzali domů,“ doplnila Zuzana Šimáková.Dvouhodinová úterní přehlídka Heleny Fejkové v Uffu byla jakýmsi průřezem její dosavadní tvorby. Představila devět kolekcí jak z minulosti, tak odhalila něco z nové kolekce Vintage 2013. Na tanečnících se vystřídalo 95 modelů. „Sama jsem netušila, že jich bude tolik,“ usmála se žena, která neodmyslitelně patří k českému oděvnímu designu.

FOTOGALERIE

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena