Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.12.2022
Přesný čas: 03:31 Svátek: Iva Zítra: Blanka

MECENÁŠ RUDOLF KASPER POSKYTNE STATISÍCE NA PROVOZ MĚSTSKÉ GALERIE

článek vytvořen 23. 10. 2012, přečetlo si ho 6371 lidí

Trutnov - K mimořádné události dnes došlo v městské galerii. Při neformálním tiskovém setkání bylo oficiálně oznámeno, že Rudolf Kasper, majitel známé trutnovské společnosti Kasper Kovo s. r. o., se stane generálním partnerem galerie s tím, že v letech 2013 a 2014 kulturní instituci poskytne statisíce korun na její provoz.
„Pro nás je to velmi významná událost. Dosud se nám nepodařilo sehnat sponzora takového významu. Je to značný přínos pro naše další aktivity, protože bez prostředků nelze dělat kvalitní výstavy,“ řekla ředitelka galerie Lucie Pangrácová, která dodala, že samozřejmě galerie jako příspěvková organizace města je finančně podporována a zajištěna. „Čím více však budeme mít finančních prostředků, tím lépe pro kvalitní výstavní program.“


Podnikatel Rudolf Kasper při dnešní prezentaci v městské galerii. Vedle něj ředitelka Lucie Pangrácová

Kasper už v letošním roce finanční injekcí 100 tisíc korun podpořil patrně vrchol galerijní sezóny, nedávno skončenou výstavou světově proslulého sochaře Otto Gutfreunda. Vhledem k významu této umělecké osobnosti, byly peníze použity zejména na pojištění vystavených exponátů, což byla poměrně značná částka, i pokrytí spolupráce s významnými historiky umění.

Peníze, kterými Kasper podpoří galerii, budou použity na připravovanou výstavu významného českého krajináře Antonína Slavíčka, která se uskuteční v příštím roce. „Finance bychom pravděpodobně využili jak na výstavní činnost, tak i na zlepšení prostředí v galerii, například ke zkvalitnění osvětlením,“ vysvětlila Pangrácová.

Kasper v souvislosti s finanční podporou galerie připomenul, že jeho firmy sídlí v Trutnově, a to je také jeden z důvodu jeho rozhodnutí. „Dlouhodobě se snažím sponzorovat řadu aktivit ve městě, a to zejména těch, které v dobrém smyslu ovlivňují člověka. Mezi tyto aktivity určitě patří provoz městské galerie. Jsem přesvědčen, že galerie to dělá dobře, lidi, kteří v ní pracují, jsou nadšenci, a podařilo se tady uskutečnit řadu kvalitních a pěkných výstav. Kromě toho se mi umění moc líbí, i když nejsem sběratel,“ uvedl Rudolf Kasper.

Štěpán Málek
V galerii dnes byl i Štěpán Málek, který ji povede v době mateřské současné šéfky Lucie Pangrácové

Ten se brání označení mecenáš. „Mecenášem mě nikdo nikdy neoznačil. K tomu jsem se myslím ještě nedopracoval,“ prohlásil Kasper skromně  a poznamenal, že nesponzoruje galerii proto, aby jeho firma více prodávala. „Naše tržby to nezvýší. Dělám to kvůli tomu, že věřím, že to kulturním potřebám městské galerie pomůže,“ dodal. Ředitelka Pangrácová se domnívá, že označení Kaspera mecenášem je namístě. „Investuje do věcí, které mu nepřinášejí zisk, ale radost.“

Podle starosty Ivana Adamce se město snaží každoročně do kultury investovat a hodlá v tom pokračovat i v příštích letech. „Vzhledem k ekonomické situaci v zemi máme i my omezené možnosti, a pokud se bude situace zhoršovat, finanční zdroje se budou hledat obtížněji. Proto velmi oceňujeme velkorysou sponzorskou účast pana Kaspera. Sponzorství je známkou toho, že v naší společnosti je i něco dobrého a zdravého,“ prohlásil starosta a ocenil nevídaný kulturní rozmach města v posledních třech letech.

Setkání u příležitosti podpory městské galerie se zúčastnil rovněž akademický sochař a pedagog Štěpán Málek z Hradce Králové. Ten bude městskou galerii řídit na začátku mateřské dovolené nynější ředitelky Pangrácové, tedy asi půl roku. „Laťka galerie je dlouhodobě nastavená poměrně vysoko. Oceňuji i sponzorství galerie. Pohybuji se v umění a vím, že to není samozřejmostí. Vizuální umění bývá vnímáno jako něco zbytného, tak jsem rád, že tomu tak v Trutnově není,“ pochvaloval si Málek.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena