Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.04.2018
Přesný čas: 18:02 Svátek: Evženie Zítra: Vojtěch

V MUZEU JE VÝSTAVA O HRADU VÍZMBURK, UNIKÁTNÍ STŘEDOVĚKÉ PAMÁTCE V ČECHÁCH

článek vytvořen 19. 10. 2012, přečetlo si ho 3583 lidí

Trutnov - Tajemství a poklady hradu Vízmburk. To je název zcela nové expozice, kterou včera představilo Muzeum Podkrkonoší. Atraktivní výstava poukazuje nejen na historii jedné z nejvýznamnějších středověkých památek, ale rovněž ukazuje neobvyklé architektonické nálezy.
Raně gotický hrad Vízmburk vybudovaný asi v polovině 13. století leží mezi Havlovicemi a Červeným Kostelcem, na hranici trutnovského a náchodského okresu. Nedochoval se jako jiné památky. Slezská knížata ho nechala zbořit v roce 1447, protože vojenská posádka, která v něm sídlila, si „přivydělávala“ loupeživými výjezdy. Zboření hradu a odchod vojáků loupeže překazily.

Před čtyřiceti lety začal na Vízmburku archeologický průzkum. Teprve při něm se zjistilo, že na pohorku nejsou jen zbytky základů původního hradu, na jejichž prozkoumání bude stačit jeden rok. Bádání se protáhlo na třináct let. Povedlo se vykopat až osm metrů vysoké hradní zdi. „Na rozdíl od hradů, které se dochovaly do dnešních dob a často přecházely přestavbami, Vízmburk zůstal zakonzervován v podobě z poloviny 15. století. Je to jeden z mála takových unikátních hradů na našem území,“ upozornil kurátor výstavy a archeolog muzea Ondřej Tůma.

Ještě jasněji má o Vízmburku ředitel muzea Vlastimil Málek. „Je to jediný pořádný hrad v okrese Trutnov. Mimořádný v celoevropském kontextu,“ prohlásil. Hradu se pro velké množství archeologických nálezů někdy také říká Východočeské Pompeje.

A potvrzují to i lidé z občanského sdružení Vízmburk, které výstavu s muzeem připravilo. „Díky archeologickému výzkumu Antonína Hejny z let 1972 až 1984 se povedlo odkrýt jak samotný raně gotický hrad, tak především předměty denní potřeby, které vypovídají o každodenním životě posledních obyvatel hradu,“ řekl předseda sdružení Jan Košťál. „Vojenská posádka při odchodu z Vízmburku spoustu věcí odnesla, ale i tak je tam řada věcí denní potřeby,“ ujistil.V muzejní expozici jsou představeny například železné, kostěné a bronzové předměty, množství keramiky a kameniny. A také zemědělské a řemeslné nástroje, železné třmeny nebo šipky do šípů. Některé exponáty jsou vystaveny přímo, jiné jsou zachyceny a podrobně popsány na infotabulích. To vše je k vidění až do 31. března.


FOTOGALERIE Z VERNISÁŽE VÝSTAVY ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena