Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:50 Svátek: Jan Zítra: Ivan

POZORUHODNOU VÝSTAVU DÍLA MALÍŘE KARLA KRATOCHVÍLA DOPLŇUJÍ NEZBYTNÉ CIGARETY

článek vytvořen 05. 10. 2012, přečetlo si ho 3266 lidí

Trutnov - Kuriozitou velmi zdařilé výstavy pestrého a svým záběrem rozsáhlého díla grafika a malíře krajinomaleb Karla Kratochvíla jsou i autentické cigarety umělce, vášnivého kuřáka. Krabička cigaret vyčuhuje nejen z přihrádky malířského stojanu, ale i pláště používaného umělcem při malování. Výstava byla zahájena včera vernisáží v prostorách Muzea Podkrkonoší.
O kuřácké neřesti výtvarníka se na výstavě vtipně zmiňuje i malíř, Kratochvílův žák a přítel Milan Bubák. Jeho obrázek je věnován vystavujícími umělci jako poděkování „za věčně otevřené cigaretové pouzdro a knihovnu.“ Zpět ale k podstatě výstavy, Kratochvílově tvorbě. Rodák z Bohdašína u Červeného Kostelce, který se tam narodil 5. října 1912, byl znám širokým záběrem ve všech oblastech výtvarného umění.


Především krajinářskou malbu inspirovanou rodným krajem nabízí v muzeu výstava Karla Kratochvíla.

„Na výstavě převládá krajinářská tvorba, především motivy rodného kraje. Je třeba zmínit také jeho portrétní tvorbu a grafiky. Zabýval se plakáty, scénickými návrhy a kreslil i maloval pohlednice pro přátele. Nevyhýbal se ani ilustracím knih,“ řekl znalec umělcova díla Jiří Němeček. Kratochvíl, jako velmi brilantní kreslíř, tvořil perokresby, které jsou v hojném počtu zastoupeny v trutnovské expozici. Poslední vytvořil měsíc před smrtí v červenokosteleckém Hospici Anežky České, kde zemřel 25. října 1998 ve věku 86 let.

Malíř měl také blízký vztah k architektuře. „Velmi silně prožíval neuvážené zásahy do staveb lidové architektury a navždy mně zůstal v paměti jeho výrok buličí oka, čímž měl na mysli výměnu dělených oken za nedělená. Nelibě nesl rozsáhlou panelovou výstavbu v Radvanicích, která významně pozměnila ráz obce,“ vzpomíná Němeček.
Dominantním dílem výstavy je rozměrný obraz Důl Kateřina v Radvanicích ze 70. let. Náměty ke své tvorbě čerpal zejména z Trutnovska, kde po dlouhá léta žil, ale i z dalších míst východních Čech.


Jeden z nejvzácnějších obrazů namaloval Kratochvíl v roce 1949 a zachycuje Slezskou ulici v Trutnově.

V jeho pracích se často objevuje Trutnov, kde po řadu let pracoval jako grafik. Vystaven je také už vzácný Kratochvílův obraz z roku 1949 zachycující trutnovskou Slezskou ulici. „Když v Trutnově vznikla městská galerie, tak byli vyzváni malíři z regionu, aby pro ni něco namalovali. Do galerie nakonec tento obraz nedoputoval a je v majetku Muzea Podkrkonoší,“ sdělil nám pracovník muzea Ondřej Vašata.

Ten představil i koncepci celé výstavy. „Výstava začíná ženou ze 40. let, protože žena byla celoživotní inspirací Karla Kratochvíla. Výstava je průřezem díla z období od 40. až do 80. let. Jsou zde květinová zátiší, malířem zachycené krásy Slovenska, Českého ráje či jižních Čech. Hlavní důraz jsme kladli na rodný kraj, protože Kratochvíl byl jeho malířem,“ představuje koncepci Vašata.


Nové atrium muzea vzniklé při rekonstrukci zaplnily desítky příznivců výtvarného umění.

Součástí výstavy, která potrvá do 4. listopadu, jsou i plakáty, pozvánky, novoročenky, diplomy, fotky a dokumenty z malířova života. Karel Kratochvíl je absolventem profesorů Karla Beneše a Oldřicha Blažíčka. Grafiku absolvoval u profesora Františka Kleinera a jevištní výtvarnictví u profesora Richarda Landra. Byl dlouholetým členem spolku výtvarných umělců Marold. „Byl to významný regionální grafik a malíř, jeho tvorba je ale spíše pozapomenuta,“ dodal k umělci ředitel muzea Vlastimil Málek.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena