Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 13:22 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

SOCHAŘ ČESTMÍR SUŠKA DAL V GALERII UFFO NOVÝ ŽIVOT JIŽ MRTVÝM CISTERNÁM

článek vytvořen 03. 10. 2012, přečetlo si ho 3813 lidí

Trutnov - Před společenským centrem Uffo už nějaký čas leží velká ocelová cisterna zvaná Ocelot. Hned ve vstupu do budovy jsou zase ocelové koule a v galerii v prvním patře pak další zpracované ocelové nádoby včetně visících ornamentálních kreseb na papíře, které vytvořila jejich rez.
To jsou díla velkého recyklátora, sochaře Čestmíra Sušky (60), který už sedm roků dává svými uměleckými zásahy nový život dnes už mrtvým industriálním nádobám. Včera se mohli návštěvníci vernisáže jeho výstavy Outside/Inside, kterou vrcholí autorův projekt Rezavé květy, ponořit do nevšedního uměleckého projevu tohoto člena už neexistující legendární skupiny Tvrdohlaví.


Sochař Čestmír Suška představuje v Galerii Uffo svou výstavu nazvanou Outside/inside.

Prologem této výstavy byl originální vstup do Suškovy tvorby z úst trutnovského evangelického faráře Tomáše Molnára, vizáží i zpěvem připomínajícího ruského bohatýra. Ten na přání Sušky, kterého potkával v 80. letech v jednom z pražských antikvariátů, kde pracoval, dal vernisáži duchovní rozměr.

Podle faráře Molnára je Suška systematik. „V teologii je toto slovo synonymem slova dogmatik a Čestmír je rozený dogmatik. S neutuchající pravidelností pitvá, řeže autogenem a ozřejmuje,“ vidí práci umělce Molnár, který připomenul, že herec David Vávra kdysi označil nepoužitelné cisterny jako znamení smrti a hrobu. „Čestmír svým dílem jim dává povstat k životu a tím se na tom projevuje jeho křesťanství. Čestmír z neproniknutelného tajemství vyřeže průhledné síto,“ dodává.


Umělec vyřezává ornamenty do starých vyřazených cisteren a z odřezků vytváří tyto koule.

Molnárovi tvorba Sušky svou pravidelností připomíná vystřihování ubrousků. Sochař totiž autogenem vyřezává do cisteren a nádrží ornamenty a z vyřezaných zbytků svařuje pravidelné koule. „Je to proměna. Ze starého dělám nové. Jsem detektiv, který se snaží vystopovat předmět doličný. Je to však velmi náročná práce poskládat nový objekt,“ uvádí sochař, který si myslí, že jeho díla si velice dobře rozumí s architekturou Uffa.

„To, že o mé práci hovoří Tomáš Molnár, má své důvody. Já jsem v posledních deseti letech hodně pobýval v USA a tam, když byla nějaká významná společenská událost, tak se neobešla bez kněze. Na to jsem si tam zvykl a tady v Čechách mi to schází. Rozhodl jsem se, že to tak budu dělat na každé vernisáži, protože si myslím, že to tady v Čechách všichni velice potřebují,“ řekl Suška.


Výstava návštěvníky zaujala především svou originálností a tím, že ze starého vzniká nové.

Koule ze zbytkového materiálu, nádoby připomínající psa, kočku a páníčky, co si s nimi vyšli, milence celé rudé touhou i samotné srdce, co mu už prasknul budík a také nádherné subtilní otisky už perforovaných nádob na papírech, to jsou práce neobyčejného umělce Čestmíra Sušky v trutnovském Uffu.

„K této tvorbě mě vedly různé inspirace. Třeba jsem viděl záclonu nebo ubrus s ornamentem či nějakou strukturu. To mě inspirovalo ke vzorům, které jsem do železa vyřezával. To byly věci, které ke mně přicházely ve formě nějakého setkání. Byly tam i osobní vzpomínky, staré fotografie, které jsem objevil, ale i vzpomínky z dětství,“ vysvětluje Suška, jehož výstava v Galerii Uffo potrvá do 6. listopadu.


FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena