Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:51 Svátek: Jan Zítra: Ivan

ČEŠTÍ A POLŠTÍ HISTORICI SI VYMĚNILI NOVÉ POZNATKY O HISTORII KLADSKA

článek vytvořen 02. 10. 2012, přečetlo si ho 1712 lidí

Trutnov - Třicet historiků z českých a polských univerzit, muzeí a archivů se sešlo při mezinárodním kolokviu, které se v pondělí uskutečnilo v hotelu Alfa. Podle tradice se hovořilo především o nových poznatcích z dějin Kladska (včetně Krkonoš) a to z obou stran hranic.


V sále se sešlo několik známých historiků. Například Václav Horák, bývalý pracovník trutnovského a dnes ředitel hořického muzea, šéf Státního okresního archivu v Trutnově Roman Reil, ředitel Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek nebo jeden z hlavních organizátorů odborného setkání Vladimír Wolf. „Kladsko bylo do roku 1742 součástí Zemí koruny české, tudíž my jako Češi máme eminentní zájem, aby se historie Kladska objektivně vykládala, nikoliv jen čistě polonisticky nebo germanisticky,“ řekl Wolf. Před druhou světovou válkou totiž území Kladska patřilo Německu, po válce ho ale získali Sověti a přenechali Polsku.

Podle historiků Češi a Poláci v Kladsku už v 18. a 19. století spolupracovali. „Styky Swidnice a Trutnova jsou známé už z kroniky známého trutnovského kronikáře Simona Hüttela. Je v zájmu obou zemí, které mají podobné podmínky i díky odsunu Němců po roce 1945, aby se spolupráce v této oblasti rozrůstala. Navíc zřízením Euroregionu Glacensis se vytvořily příznivé podmínky. Vydáváme publikace, sborníky, jeho suplementa, stejně jako naši polští kolegové. Také Město Trutnov významně podporuje naše aktivity,“ upřesnil Vladimír Wolf.
Ředitel trutnovského muzea Vlastimil Málek poukázal na důležitost podobných setkání. „Pokud máme seznámit veřejnost s historií regionu a novými tématy, je v první řadě potřeba nejprve bádat. Teprve potom je možná popularizace, ať už formou výstav nebo vydáním publikace,“ upřesnil.

Pracovníci trutnovského muzea se soustředí na region polské Kamienne Góry, na kolokvium do Trutnova za nimi dokonce přijeli kolegové ze Swidnice. „Máme jako muzeum rozjednaný projekt o manželce Karla IV. Anně Swidnické, takže výstupem by mohla být nějaká výstava, kterou ještě budeme dojednávat,“ přiznal Málek.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena